Odznaczenia dla zasłużonych Wielkopolan

Treść archiwalna

Wspieracie państwo działalność samorządu lokalnego, a wasza życiowa postawa zasługuje na podziw i uznanie - powiedział wojewoda Piotr Florek wręczając w sali im. Witolda Celichowskiego urzędu wojewódzkiego odznaczenia państwowe. Wyróżnieni dziś Wielkopolanie uhonorowani zostali Krzyżami Oficerskimi i Kawalerskimi Orderu Odrodzenia Polski, Złotymi, Srebrnymi i Brązowymi Krzyżami Zasługi oraz Medalami za Długoletnią Służbę.

Krzyżem Oficerskim Orderu Odznaczenia Polski za wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych, za osiągnięcia w podejmowanej z pożytkiem dla kraju pracy zawodowej i społecznej odznaczona została Aleksandra Bessert; działaczka Solidarności Walczącej, wielokrotnie zatrzymywana za udział w manifestacjach niepodległościowych, była wiceprzewodnicząca PPS w Poznaniu, dziennikarka TVP SA Oddział w Poznaniu, członkini Solidarności w poznańskiej TVP.

Wśród odznaczonych znalazł się także kombatant Józef Ladrowski, któremu Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa nadała Złoty Medal Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej. Zasłużony porucznik, uczestnik II Wojny Światowej, jest wiceprezesem Zarządu Głównego Związku Oficerów Rezerwy RP im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Poznaniu, współinicjatorem budowy pomników: Żołnierza Polskiego II Wojny Światowej i Pomnika Armii Poznań oraz obeliska poległych Żołnierzy AK w Trzebisławkach.

Podczas uroczystości odznaczeni zostali między innymi kombatanci II Wojny Światowej, działacze na rzecz przemian demokratycznych w Polsce, ochrony przeciwpożarowej, członkowie OSP powiatu kościańskiego, gminy Chocz oraz pracownicy urzędów i instytucji z Jarczewa, Piły i Grabowa n. Prosną.

zdjęciezdjęciezdjęcie
zdjęciezdjęciezdjęcie

Autor: Anna Czuchra
Data utworzenia: 24.05.2011
Ostatnia aktualizacja: Dawid Politowski
Data aktualizacji: 18.05.2015 - 19:59