Pamięci Wojciecha Trąmpczyńskiego

Treść archiwalna

Dokładnie 60 lat temu Poznań pożegnał wielkiego Wielkopolanina, doświadczonego prawnika, marszałka Sejmu i Senatu Wojciecha Trąmpczyńskiego. Dziś tablicę upamiętniającą tę wybitną postać odsłonił wojewoda wielkopolski Piotr Florek i wiceprezydent miasta Poznania Tomasz Kayser. Płaskorzeźba ozdobiła front Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego.

- Trąmpczyński przez całe życie godnie reprezentował Wielkopolskę na każdym z piastowanych stanowisk i z oddaniem angażował się w tworzenie nowoczesnego, demokratycznego polskiego prawa. Pamiątkowa tablica jest wyrazem naszego najwyższego uznania dla jego dokonań - mówił wojewoda. Kwiaty pod tablicą złożyli przedstawiciele władz województwa i miasta, senator Piotr Gruszczyński i konsul generalny Rosji Władimir Tkaczew.  

Jeszcze przed publikacją monografii o Trąmpczyńskim, jej autor Tadeusz Panowicz wygłosił wykład o życiu i działalności marszałka. W zbiorowej świadomości Wojciech Trąmpczyński zapisał się głównie jako marszałek Sejmu Ustawodawczego w latach 1919-1922 oraz Marszałek Senatu w latach 1922-1927. Wcześniej jednak dał się zapamiętać w Wielkopolsce jako działacz niepodległościowy, poseł broniący praw Polaków przed administracją pruską oraz uznany adwokat. W czasie powstania powołany został na stanowisko naczelnego prezesa prowincji i regencji poznańskiej.

Urodzony w 1860 roku w Dębłowie koło Gniezna Wojciech Trąmpczyński zdobył wykształcenie prawnicze na uczelniach we Wrocławiu i Berlinie. Działalnością społeczną i polityczną przyczynił się do włączenia Wielkopolski w granice Rzeczypospolitej. Zmarł w 1953 roku w Poznaniu i pochowany został na jeżyckim cmentarzu. W roku 1987 jego prochy ekshumowano i przeniesiono na Cmentarz Zasłużonych na Wzgórzu św. Wojciecha w Poznaniu.

Przed południem wojewoda wielkopolski Piotr Florek, wiceprezydent Kayser i samorządowcy ziemi gnieźnieńskiej złożyli kwiaty na grobie marszałka. W sierpniu tego roku specjalną uchwałą pamięć Trąmpczyńskiego uczcił senat.

Fundatorami zaprojektowanej w pracowni rzeźbiarskiej Jacka Nowaka tablicy jest miasto Poznań i Wielkopolski Urząd Wojewódzki.

zdjęciezdjęciezdjęcie
zdjęciezdjęciezdjęcie
zdjęciezdjęciezdjęcie
zdjęciezdjęciezdjęcie
zdjęciezdjęciezdjęcie

Autor: Paulina Mitręga
Data utworzenia: 05.09.2013
Ostatnia aktualizacja: Dawid Politowski
Data aktualizacji: 18.05.2015 - 19:58