"Partnerstwo dla transplantacji"

Treść archiwalna

Właściwy nadzór nad polityką zdrowotną przy wdrażaniu "Partnerstwa dla transplantacji" w Wielkopolsce był tematem konferencji wicewojewody Przemysława Paci z konsultantami wojewódzkimi w Lądzie nad Wartą. - Noszę w klapie marynarki logo Drużyny Szpiku, a w kieszeni zgodę na pobranie narządów. Dwa lata temu zostałem zarejestrowany, jako potencjalny dawca szpiku i jestem z tego dumny. Teraz rozpoczynamy działania na rzecz transplantologii, jako całości i cieszę się, że włączyło się do programu tak wielu partnerów - powiedział Przemysław Pacia, otwierając spotkanie.

Według dr. Macieja Głydy, ordynatora Oddziału Transplantologii i Chirurgii Szpitala Wojewódzkiego w Poznaniu, Wielkopolska wyróżnia się pozytywnie na tle kraju i wraz z Wybrzeżem stanowi najważniejszy ośrodek pozyskiwania dawców. Nadal jednak, po raptownym spadku liczby dawców w 2007 roku, nie udało się osiągnąć poziomu sprzed 4 lat, podczas gdy liczba oczekujących na przeszczep rośnie. Właśnie dlatego powstało „Partnerstwo dla transplantacji".

Kluczem do powodzenia programu jest uzyskanie powszechnej społecznej akceptacji dla przeszczepiania narządów, jako metody leczenia
ratującej życie oraz pozyskanie większej liczby dawców. O ile do pierwszego zadania mogą włączyć się liczne podmioty, od urzędów po wolontariuszy, drugie - musi pozostać w gestii wyszkolonych specjalistów, którzy zostaną zatrudnieni w szpitalach do koordynowania pobrań narządów i dokonywania przeszczepów. Podyplomowe studia dla koordynatorów transplantacyjnych ukończyło dotąd w Polsce 230 osób, w tym 11 - z Wielkopolski. Powinny one zostać zatrudnione w przynajmniej 5 szpitalach na terenie województwa. Wymaga to jednak przekonania o takiej potrzebie organów założycielskich szpitali oraz dyrekcji placówek.

Jak poinformował obecny na konferencji dr Stefan Pechciński, szef Wydziału ds. Transplantologii w Ministerstwie Zdrowia, resort przeznaczył obecnie na sfinansowanie etatów dla konsultantów 3 mln złotych.

Przy wdrażaniu „Partnerstwa dla transplantacji" ważną funkcję do spełnia mają konsultanci wojewódzcy. Od nich bowiem zależy współpraca z organami założycielskimi szpitali oraz ustalenie potencjału donacyjnego regionu. Dlatego podczas konferencji pracownicy Urzędu Wojewódzkiego i Wielkopolskiego Centrum Zdrowia Publicznego poświęcili wiele miejsce na szczegółowe omówienie rezultatów bieżących działań konsultantów oraz wyjaśnienie zastosowania narzędzi statystycznych, jakie lekarze mogą wykorzystywać w swojej pracy do opracowania zebranych danych.

zdjęciezdjęciezdjęcie
zdjęcie

Autor: Anna Czuchra
Data utworzenia: 08.10.2010
Ostatnia aktualizacja: Dawid Politowski
Data aktualizacji: 18.05.2015 - 19:59