Paszport - nie czekaj do lata

Treść archiwalna

O składanie wniosków paszportowych w okresie zimowym, przed letnim sezonem wakacyjnym - apelował wicewojewoda wielkopolski Przemysław Pacia podczas konferencji prasowej poświęconej obsłudze paszportowej. - Warto sprawdzić, czy nasz paszport jest ważny i złożyć stosowny wniosek w urzędzie już teraz, aby latem uniknąć kolejek w Oddziale Paszportów.

Z roku na rok wzrasta zainteresowanie otrzymaniem paszportu. W ubiegłym roku złożono ponad 105 tys. wniosków paszportowych. W porównaniu z analogicznym okresem 2011 roku liczba ta wzrosła o 17 proc. Wzrastająca liczba składanych wniosków paszportowych ma związek z rosnącą mobilnością Polaków oraz jednoczesnym nakładaniem się terminów ważności paszportów.

Statystyki wskazują też na wyraźne zwiększenie liczby składanych wniosków wiosną i latem. W styczniu każdego dnia przyjęto około 150 osób; w połowie roku liczba ta się podwoiła. Najwygodniej i bez kolejki można więc otrzymać paszport już teraz, przed wakacyjnym boomem.

Dokument paszportowy można uzyskać składając wniosek w dowolnym organie paszportowym na ternie kraju, bez względu na miejsce zameldowania.

W Wielkopolsce, oprócz Oddziału Paszportów w Poznaniu oraz czterech terenowych punktów paszportowych, wszystkie formalności związane ze złożeniem wniosku o wydanie paszportu można zrealizować w delegaturach Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego: Koninie, Lesznie, Pile i Kaliszu.

Więcej informacji na temat wymaganych dokumentów, opłat, miejsc przyjmowania wniosków paszportowych oraz godzin ich otwarcia można znaleźć na https://www.poznan.uw.gov.pl/paszporty

zdjęcie

Autor: Tomasz Stube
Data utworzenia: 05.02.2013
Ostatnia aktualizacja: Dawid Politowski
Data aktualizacji: 18.05.2015 - 19:58