Pierwszy przypadek koronawirusa w Wielkopolsce

Treść archiwalna

Dziś w godzinach popołudniowych potwierdzono pierwszy przypadek zarażenia koronawirusem w Wielkopolsce. Wojewoda wielkopolski Łukasz Mikołajczyk poinformował o tym na specjalnej konferencji prasowej, przedstawiając także aktualną sytuację dotyczącą zagrożenia koronawirusem w regionie oraz działaniach służb w tym zakresie.

Pacjentka przebywająca obecnie pod nadzorem lekarzy trafiła na oddział zakaźny Szpitala Miejskiego w Poznaniu. Jej stan jest poważny. Została przetransportowana ze Szpitala w Puszczykowie. Powtórne badanie próbki potwierdziło zakażenie koronawirusem. 17 osób, które miały kontakt z chorą, obecnie są poddane kwarantannie domowej. Kwarantanną objęto także personel medyczny - 18 osób. Oddział wewnętrzny szpitala w Puszczykowie zostanie decyzją wojewódzkiego inspektora sanitarnego zamknięty na 14 dni.

Wojewoda dziś także podpisał apel, który zostanie wysłany do wielkopolskich samorządów. - Analizujemy na bieżąco sytuację związaną z imprezami masowymi. Do końca marca ma zostać zorganizowanych około 30 imprez masowych w Wielkopolsce. Analizuje je wojewódzki inspektor sanitarny i na bazie opinii organ wydający zgodę może podjąć decyzję ograniczającą imprezę masową - mówił wojewoda Mikołajczyk. Wojewoda nie podjął jeszcze decyzji odnośnie organizacji najbliższego meczu Lech-Legia. - Zwróciłem się też do władz Międzynarodowych Targów Poznańskich, co spowodowało, że wydarzenia międzynarodowe zostały odwołane lub przesunięte w czasie.

 Wojewódzki inspektor sanitarny zaapelował, aby osoby powracające z kraju, gdzie jest stała intensywna transmisja koronawirusa, które odczuwają duszności, mają kaszel i wysoką temperaturę, kontaktowały się telefonicznie z powiatową stacją epidemiologiczną, ewentualnie zgłaszały się do oddziału chorób zakaźnych. - Apelujemy, aby pacjenci z podejrzeniem koronawirusa nie zgłaszali się do izb przyjęć oraz na szpitalne oddziały ratunkowe - mówi wielkopolski państwowy wojewódzki inspektor sanitarny Andrzej Trybusz.

Obecnie w Wielkopolsce z powodu podejrzenia COVID-19 objętych nadzorem epidemiologicznym jest 398 osób, w kwarantannie znajduje się 7 osób, hospitalizowanych jest ogółem 13 osób.

Autor: Tomasz Stube
Data utworzenia: 09.03.2020
Ostatnia aktualizacja: Anna Czuchra
Data aktualizacji: 26.04.2020 - 14:45