Pilska uczelnia publiczna rozwija ofertę kształcenia

Treść archiwalna

Kształcenie na potrzeby lokalnego rynku pracy, współpraca międzynarodowa, współpraca z biznesem i dobre zaplecze naukowo-dydaktyczne - na te atuty Państwowej Uczelni Stanisława Staszica w Pile zwróciła uwagę wizytująca ją Anna Budzanowska, podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego. W trakcie spotkania wojewodę wielkopolskiego Łukasza Mikołajczyka reprezentował wicewojewoda Maciej Bieniek.

Celem wizyty wiceminister w Pile było oficjalne wręczenie władzom PUSS decyzji o uruchomieniu od października nowego kierunku kształcenia - kryminalistyki z kryminologią (studia pierwszego stopnia), a także drugiego stopnia studiów z ekonomii. W konferencji prasowej uczestniczył poseł Grzegorz Piechowiak, dr hab. Donat Mierzejewski - rektor PUSS, nadkomisarz Mariusz Wiśniewski - Komendant Powiatowy Policji w Pile, a także opiekunowie uruchamianych kierunków, pracownicy naukowi pilskiej PUSS - dr hab. Przemysław Frąckowiak, dr Katarzyna Orfin-Tomaszewska i dr Joanna Strońska-Ziemann.

Jak podkreśliła wiceminister nauki Anna Budzanowska, pilska uczelnia - obchodząca w tym roku 20-lecie istnienia i kształcąca około półtora tysiąca studentów - posiada ogromny potencjał. - Współpraca szkoły ze środowiskiem biznesu w ramach prowadzonych kierunków studiów jest znacząca w regionie. Jestem przekonana, że nowe kierunki studiów cieszyć się będą dużym zainteresowaniem - zaznaczała podsekretarz stanu w MNiSW.

Rektor Donat Mierzejewski, wypowiadając się o praktyczności kształcenia na kierunku kryminalistyka z kryminologią, wskazał na ważny element współpracy nie tylko z podmiotami gospodarczymi, ale także z Komendą Powiatową Policji w Pile. - Wspólne działania prowadzimy już od dawna, również w zakresie kierunków medycznych, jednakże patronat nad nowym kierunkiem, który otrzymaliśmy od pilskiej komendy i szkoły policji, gwarantować będzie właściwą jakość kształcenia - podsumował.

Wiceminister nauki w trakcie konferencji z udziałem mediów mówiła także o kształceniu zdalnym w czasie pandemii koronawirusa, o nowych rozwiązaniach systemowych, organizacji kolejnego roku akademickiego i kontynuacji studenckiej współpracy zagranicznej.

Spotkanie w Pile było także okazją do zaprezentowania zaproszonym gościom specyfiki studiów i bazy dydaktycznej PUSS, w której kształcą się specjalistyczne kadry regionu. O wyzwaniach stojących dziś przed publicznymi uczelniami wyższymi wiceminister nauki i wicewojewoda Maciej Bieniek rozmawiali z prorektorem ds. rozwoju, nauki i współpracy międzynarodowej, drem hab. Janem Polcynem oraz prorektorem ds. jakości kształcenia i studentów, drem Pawłem Dahlke.

Uczelnia posiada centrum symulacji medycznych i fizjoterapii, oferuje kształcenie na dwunastu kierunkach studiów i 27 specjalnościach - technicznych, medycznych i społecznych. Do października na terenie PUSS zakończy się modernizacja budynku dla potrzeb kierunków inżynierskich (mechanika i budowa maszyn oraz transport), który pomieści nowoczesne laboratoria. W dalszej perspektywie planowana jest budowa instalacji fotowoltaicznej ze stanowiskiem dydaktyczno-badawczym.

- Cieszy mnie, że szerokim planom rozwoju oferty edukacyjnej pilskiej uczelni towarzyszy rozbudowa bazy dydaktycznej i naukowej. Inwestycje są możliwe do realizacji między innymi dzięki wsparciu ze środków publicznych oraz MNiSW - podkreślał wicewojewoda wielkopolski Maciej Bieniek.

Autor: Jakub Monterial
Data utworzenia: 02.07.2020
Ostatnia aktualizacja: Anna Czuchra
Data aktualizacji: 20.07.2020 - 08:40