Pochówek prochów powstańca wielkopolskiego płk. Wincentego Wierzejewskiego i jego małżonki

Treść archiwalna

Na Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan w Poznaniu z udziałem wojewody wielkopolskiego Łukasza Mikołajczyka odbył się dziś uroczysty pochówek prochów powstańca wielkopolskiego i współtwórcy harcerstwa - pułkownika Wincentego Wierzejewskiego oraz jego małżonki Winifred Mary Wierzejewskiej z d. Powell. Ceremonię pogrzebową poprzedziła msza święta w Bazylice św. Józefa na Wzgórzu św. Wojciecha.

- Kiedy dziś stoimy przed prochami Wincentego Wierzejewskiego i jego żony, każdy z nas może jedynie oczami wyobraźni malować sceny z bohaterskiego życia pułkownika. Wspominać szkolenia uczestników Powstania Wielkopolskiego, udział w walkach o Lwów i na wschodzie Polski. Poświęcenie własnego życia dla życia ojczyzny to najszlachetniejsze dzieło. To dzieło, którego podejmują się wyłącznie bohaterowie. A pułkownik Wierzejewski był niewątpliwie naszym bohaterem. Patriotą. Człowiekiem, którego serce biło do Polski, a w jego żyłach płynęła biało-czerwona krew - mówił wojewoda podczas uroczystości pogrzebowych.

Wincenty Wierzejewski, był oficerem Wojska Polskiego, artystą malarzem i rzeźbiarzem. Współtworzył pierwsze drużyny skautowe, które z biegiem czasu stały się zalążkiem Wojsk Wielkopolskich. Rolę pułkownika doceniał między innymi jeden z dowódców Powstania Wielkopolskiego, generał Józef Dowbór-Muśnicki. Był także założycielem i komendantem Polskiej Organizacji Wojskowej zaboru pruskiego - zbrojnej konspiracji przygotowującej Powstanie Wielkopolskie.

- Dziś prochy pułkownika Wierzejewskiego wracają do domu. Do miejsca, które ponad 100 lat temu wiele od niego otrzymało i wiele jest mu dłużne. I to miejsce nadal na niego czeka - Wielkopolska nadal na niego czeka, bo tu rozpoczął bohaterską wędrówkę i tu dziś tę wędrówkę kończy. A my, pokorni uczniowie historii, mamy niezwykłą okazję towarzyszyć pułkownikowi w tym pięknym momencie powrotu - akcentował wojewoda Łukasz Mikołajczyk.

Pośmiertnie prezydent Andrzej Duda nadał Wincentemu Wierzejewskiemu za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej oraz za wkład w rozwój skautingu i ruchu harcerskiego Krzyż Wielki Orderu Odrodzenia Polski. Odznaczenie odebrał z rąk wojewody krewny zmarłego, stryjeczny wnuk - Wawrzyniec Wierzejewski, prezes oddziału Wielkopolskiego Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego.

Zaprojektowany przez profesor Konstancję Pleskaczyńską nagrobek ufundował Instytut Pamięci Narodowej.

Autor: Anna Czuchra
Data utworzenia: 18.12.2019
Ostatnia aktualizacja: Anna Czuchra
Data aktualizacji: 21.01.2020 - 14:20