Podpisano pierwsze umowy na dofinansowanie przewozów autobusowych w Wielkopolsce

Treść archiwalna

Pierwsze umowy na dofinansowanie przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej ze środków funduszu rozwoju podpisał dziś wojewoda Zbigniew Hoffmann wspólnie z samorządowcami - organizatorami przewozów zbiorowych z Wielkopolski. Podpisy na dokumentach złożyli włodarze z Kazimierza Biskupiego, Żelazkowa, Łubowa i Rychwału.

- To bardzo ważny program, służący likwidacji problemu wykluczenia społecznego i redukcji tzw. białych plam komunikacyjnych. To konkretne wsparcie dla samorządów, a co za tym idzie także dla mieszkańców naszego województwa. Są zabezpieczone środki na kolejną edycję programu i jestem przekonany, że kolejne samorządy będą włączały się do partycypowania w tym projekcie - mówił wojewoda.

- Każda złotówka, którą otrzymujemy jest elementem, który wspiera samorządy. Społeczeństwo się zmienia i nie jest to prawdą, że wszyscy mają samochody. W naszej gminie już 4 lata temu uruchomiliśmy „Babciowóz”, który służy mieszkańcom w dojeździe chociażby do szpitala czy sklepu - powiedział wójt gminy Rychwał Stefan Dziamara, beneficjent programu.

Fundusz rozwoju przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej zapewnia dofinansowanie na przywracanie lokalnych połączeń autobusowych. W Wielkopolsce skorzysta z niego 13 samorządów: Chodów, Kazimierz Biskupi, Kleczew, Łubowo, powiat kolski, koniński, turecki, słupecki, Powidz, Rychwał, Ślesin, Żelazków, Witkowo.

W sobotę, kolejna tura samorządowców podpisze umowy o dofinansowanie.

Do Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu wpłynęło w sumie 16 wniosków. Program pozwoli na odtworzenie 101 linii autobusowych w Wielkopolsce. Ustawa o funduszu rozwoju przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej weszła w życie 18 lipca tego roku. Dysponentem funduszu jest minister do spraw transportu, a jego obsługę będzie prowadził Bank Gospodarstwa Krajowego.

Autor: Tomasz Stube
Data utworzenia: 29.08.2019
Ostatnia aktualizacja: Anna Czuchra
Data aktualizacji: 09.09.2019 - 09:55