Podsumowanie działań służb po orkanie Grzegorz

Treść archiwalna

Wicewojewoda wielkopolski Marlena Maląg uczestniczyła w wideokonferencji wojewodów z udziałem premier Beaty Szydło oraz ministra spraw wewnętrznych i administracji Mariusza Błaszczaka w sprawie podsumowania działań służb oraz strat po przejściu orkanu Grzegorz. Wideokonferencję poprzedziło posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w siedzibie komendy Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu.

- Osoby, które ucierpiały i zostały poszkodowane muszą otrzymać pomoc i pełne zabezpieczenie - mówiła premier Beata Szydło. Wspólnie z ministrem Błaszczakiem podziękowała strażakom oraz ratownikom za zaangażowanie w niesieniu pomocy poszkodowanym.

W Wielkopolsce nikt nie odniósł obrażeń po przejściu nawałnicy. Straż pożarna w miniony weekend odnotowała 532 interwencje. Wiatr uszkodził 78 budynków mieszkalnych, 19 gospodarczych. Orkan zerwał dachy na 4 budynkach mieszkalnych i 5 gospodarczych. Strażacy najczęściej interweniowali przy usuwaniu wiatrołomów.

Orkan Grzegorz największe starty spowodował w powiecie: poznańskim, ostrowskim, szamotulskim, nowotomyskim, leszczyńskim i czarnkowsko-trzcianeckim. W powiecie śremskim, w miejscowości Błociszewo, wiatr uszkodził szczyt budynku oraz pokrycie dachu. Budynek nie nadaje się do dalszej eksploatacji. Osoby zamieszkujące dom zostały ewakuowane i rozlokowane u swoich rodzin.

W  Wielkopolsce około 70 tysięcy odbiorców prądu obsługiwanych przez Enea Operator nie miało w szczytowym momencie zasilania. Służby energetyczne przywróciły już zasilanie.

Wielkopolskie samorządy mogą szacować straty. - Przypomnieliśmy o zasadach udzielania pomocy finansowej. Po zebraniu informacji o ich wysokości będziemy mogli niezwłocznie występować do ministerstwa spraw wewnętrznych i administracji o środki finansowe na pomoc poszkodowanym - poinformowała wicewojewoda Marlena Maląg.

Wideokonferencja wojewody z udziałem premier rządu. Wideokonferencja wojewody z udziałem premier rządu. Wideokonferencja wojewody z udziałem premier rządu.

Foto: KW PSP w Poznaniu

Autor: Tomasz Stube
Data utworzenia: 30.10.2017
Ostatnia aktualizacja: Anna Czuchra
Data aktualizacji: 14.11.2017 - 10:45