Podsumowanie kampanii "Drugie Życie"

Treść archiwalna

Sala sesyjna Urzędu Wojewódzkiego zapełniła się dziś uczniami z wielkopolskich szkół, wielu z nich było ubranych w koszulki z napisem "Transplantacja to życie", hasłem kampanii "Drugie Życie". W akcję wraz z młodzieżą, specjalistami nauk medycznych oraz gwiazdami estrady zaangażował się również wicewojewoda wielkopolski Przemysław Pacia, który objął kampanię swoim patronatem.

- Serce rośnie, kiedy widzi się tylu młodych ludzi. Gdy byłem dzieckiem, patrząc na cierpiące osoby wokół mnie, miałem wielkie marzenie, chciałem mieć moc uzdrawiania. Moje marzenie w jakiś sposób zostało spełnione, ponieważ tak jak i Wy mogę pomóc innym. Mogę zrobić coś dla drugiego człowieka - powiedział otwierając spotkanie wicewojewoda.

Kampania „Drugie Życie” poprzez szerzenie wiedzy i promowanie oświadczenia woli ma przyczynić się do zwiększania liczby przeszczepów w Polsce i zmniejszaniu liczby osób czekających na przeszczep. Organizatorem projektu jest Fresenius Medical Care. Akcja została skierowana do uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Przez kilka miesięcy ponad 20 tysięcy uczniów organizowało festyny, spotkania, nagrywało teledyski promujące ideę transplantacji. Spośród projektów nadesłanych przez 33 szkoły jury wybrało najlepsze trzy. Wyróżnienia i „Czeki charytatywne’’ otrzymali uczniowie z IV LO w Lesznie, Zespół Szkół Rolniczych w Grabonogu oraz X LO w Poznaniu. Pieniądze młodzież przeznaczy na cele społeczne. W przyszłym roku organizatorzy planują kolejny etap kampanii.

30 grudnia 2010 r. na przeszczep narządu czekało 1935 chorych. Uznaje się, że brak organów jest jedną z przyczyn ograniczających ilość zabiegów, które mogą uratować życie i przywrócić zdrowie ciężko chorym. Co siódma nerka w kraju przeszczepiana jest w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym przy ulicy Lutyckiej w Poznaniu. Mimo że statystyki stawiają wielkopolskie ośrodki transplantacyjne na wysokich pozycjach wśród województw, w których dokonywane są przeszczepy, to zdaniem specjalistów jest jeszcze wiele do zrobienia. Wielkopolska - z obecną liczbą dawców 22 na milion mieszkańców - wypada korzystnie na tle kraju. Liderem jest województwo zachodniopomorskie, gdzie pobrań jest 38 na milion.
zdjęciezdjęciezdjęcie
zdjęciezdjęciezdjęcie

Autor: Anna Czuchra
Data utworzenia: 16.06.2011
Ostatnia aktualizacja: Dawid Politowski
Data aktualizacji: 18.05.2015 - 19:59