Pogrzeb księdza kardynała Zenona Grocholewskiego

Treść archiwalna

W Archikatedrze Poznańskiej odbyły się uroczystości pogrzebowe księdza kardynała Zenona Grocholewskiego. W mszy świętej żałobnej wziął udział wojewoda wielkopolski Łukasz Mikołajczyk, który w imieniu prezesa rady ministrów Mateusza Morawieckiego złożył wieniec przy grobie zmarłego purpurata. W ostatnim pożegnaniu wziął udział także wicewojewoda Maciej Bieniek, przedstawiciele polskiego Episkopatu, władze samorządowe oraz tłumy wiernych.

Homilię pogrzebową wygłosił abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski. W nabożeństwie z udziałem polskich biskupów uczestniczył abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Po nabożeństwie trumna z ciałem kardynała Grocholewskiego spoczęła w krypcie biskupów poznańskich, gdzie pochowani zostali m.in. kardynałowie Mieczysław Ledóchowski i Bolesław Filipiak.

Kardynał Zenon Grocholewski urodził się 11 października 1939 roku w Bródkach w Wielkopolsce. Po ukończeniu szkoły podstawowej wstąpił do Niższego Seminarium Duchownego w Wolsztynie. Studia filozoficzno-teologiczne odbył w arcybiskupim Seminarium Duchownym w Poznaniu. 27 maja 1963 przyjął święcenia kapłańskie z rąk ks. abp. Antoniego Baraniaka, metropolity poznańskiego.

W latach 1963–1966 był wikariuszem w Parafii Chrystusa Króla w Poznaniu. Od 1966 przebywał w Rzymie, gdzie najpierw studiował prawo kanoniczne na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim. Od 1972 do 1999 pracował w Najwyższym Trybunale Sygnatury Apostolskiej, dochodząc w nim do stanowiska prefekta. Był też prezesem Sądu Kasacyjnego Państwa Watykańskiego.

21 grudnia 1982 roku papież Jan Paweł II mianował go sekretarzem Najwyższego Trybunału Sygnatury Apostolskiej i prekonizował biskupem tytularnym Acropolis. Święcenia biskupie otrzymał 6 stycznia 1983 w bazylice św. Piotra w Rzymie z rąk papieża. 16 grudnia 1991 roku został mianowany arcybiskupem.

W listopadzie 1999 roku z mianowania Jana Pawła II został prefektem Kongregacji ds. Edukacji Katolickiej, czyli urzędu watykańskiego zajmującego się całokształtem katolickiego systemu oświaty i nauki oraz wielkim kanclerzem Uniwersytetu Gregoriańskiego.

Autor: Tomasz Stube
Data utworzenia: 25.07.2020
Ostatnia aktualizacja: Anna Czuchra
Data aktualizacji: 21.08.2020 - 12:30