Porozumienia w sprawie Programu Czyste Powietrze

Treść archiwalna

Blisko 60 samorządowców z Wielkopolski odebrało dziś w sali Sesyjnej Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego porozumienia o współpracy z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu w sprawie Programu Priorytetowego Czyste Powietrze. Dokumenty o współpracy i gratulacje przekazał włodarzom miast i gmin wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann wspólnie z prezesem WFOŚiGW Jolantą Ratajczak i posłem Bartłomiejem Wróblewskim.

Program Priorytetowy Czyste Powietrze to program rządowy, który ruszył we wrześniu ubiegłego roku. - Jego najważniejszym celem jest zmniejszenie emisji do atmosfery substancji szkodliwych, które powstają w skutek spalania słabej jakości paliwa służącego do ogrzewania domów jednorodzinnych - wyjaśniał wojewoda Zbigniew Hoffmann.

W ramach Programu można uzyskać dofinansowanie na wymianę starych i nieefektywnych źródeł ciepła na bardziej ekologiczne i nowoczesne źródła spełniające najwyższe normy Unijne. Inwestycje, które mogą być dofinansowane w ramach Programu Priorytetowego Czyste Powietrze, pozwalają zmniejszyć roczne wydatki na ogrzewanie nawet o 40%.

Zgodnie z założeniami porozumienia to gminy będą przyjmować teraz klientów ze swojego terenu, zainteresowanych modernizacją kotłowni, czy termomodernizacją budynku. - Wszystkie formalności będzie można zrealizować w gminie, która wesprze formalnie i merytorycznie mieszkańca zainteresowanego Programem. Dzięki naszej współpracy z samorządem, będzie można skorzystać z konsultacji i wsparcia przy wypełnianiu wniosków na miejscu, w gminie - mówiła Jolanta Ratajczak, prezes WFOŚiGW.

Na realizację Programu, w tym roku budżetowym, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu posiada blisko 90 mln zł. Pieniądze pochodzą z opłat za korzystanie ze środowiska.

Autor: Tomasz Stube
Data utworzenia: 12.07.2019
Ostatnia aktualizacja: Anna Czuchra
Data aktualizacji: 12.08.2019 - 12:50