Posiedzenie zarządzania kryzysowego dotyczące koronawirusa

Treść archiwalna

Wojewoda wielkopolski Łukasz Mikołajczyk przewodniczył dziś posiedzeniu wojewódzkiego zespołu zarządzania kryzysowego, które dotyczyło sytuacji epidemiologicznej w Wielkopolsce w kontekście koronawirusa. Posiedzenie odbyło się w rozszerzonym składzie osobowym, w trakcie telekonferencji łączono się ze wszystkimi powiatowymi sztabami zarządzania kryzysowymi w Wielkopolsce.

Z danych przedstawionych przez WSSE wynika, że sytuacja jest cały czas monitorowana przez wojewódzką oraz powiatowe stacje sanitarno-epidemiologiczne. Nie ma żadnego potwierdzonego przypadku zakażenia koronawirusem w Wielkopolsce (raport z dn.4 bm.). Cały czas podwyższona jest gotowość 9 szpitali w województwie, które posiadają oddziały zakaźne lub oddziały intensywnej opieki medycznej. Podwyższona gotowość gwarantuje możliwość zabezpieczenia większej ilości łóżek dla pacjentów.

Aktualnie dostępne są 72 stanowiska na oddziałach zakaźnych i 20 łóżek na oddziałach pediatrycznych. Cały czas służby wojewody we współpracy z Głównym Inspektorem Sanitarnym prowadzą monitoring imprez masowych pod kątem aspektów epidemiologicznych. Wojewoda wielkopolski Łukasz Mikołajczyk skierował zalecenia do prezydenta Poznania, by rozważyć odstąpienie od organizacji 13. PKO Poznań Półmaratonu. Dziś Jacek Jaśkowiak podjął decyzję o odwołaniu wydarzenia. Powodem jest minimalizowanie ewentualnego zagrożenia związanego z rozprzestrzenianiem się koronawirusa SARS-Cov-2.

W autobusie z zakażonym SARS-Cov-2 pacjentem podróżowało ponad 40 osób. Do wszystkich dotarli przedstawiciele powiatowych sanepidów. Działania podejmowała także PSSE w Poznaniu. Wszyscy podróżni zostali poddani kwarantannie.

Autor: Tomasz Stube
Data utworzenia: 05.03.2020
Ostatnia aktualizacja: Anna Czuchra
Data aktualizacji: 23.04.2020 - 11:55