Powstanie Wielkopolskie upamiętnione w Warszawie

Treść archiwalna

W Warszawie odbyły się dzisiaj centralne uroczystości upamiętniające rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Podczas obchodów wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann wraz z wojewodą mazowieckim Zdzisławem Sipierą złożyli wieniec od Prezes Rady Ministrów Beaty Szydło przy kwaterze powstańczej na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.

Obchody w Warszawie rozpoczęły się mszą świętą w kościele oo. Dominikanów, odprawioną w intencji Powstańców Wielkopolskich. Bezpośrednio po nabożeństwie wojewoda Zbigniew Hoffmann wspólnie z marszałkiem Markiem Woźniakiem oraz wielkopolskimi samorządowcami oddali hołd bohaterom wielkopolskiego zrywu podczas uroczystości przy Grobie Nieznanego Żołnierza. To właśnie w tym miejscu wspomnieni zostali m.in. bohaterowie walk o Ławicę. W wyniku toczonych w trakcie Powstania Wielkopolskiego starć na terenie podpoznańskiej wsi Ławica w posiadanie powstańców trafił sprzęt lotniczy, który odegrał istotne znaczenie w formowaniu polskiego lotnictwa. 

Następnie delegacje udały się na Cmentarz Wojskowy na Powązkach. Na jednej z największych nekropolii pochowanych jest 64 powstańców.

Wojewoda podczas mszy.Tablica pamiątkowa dotycząca walk o Ławicę.Wojewoda w drodze do złożenia kwiatów przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Asysta wojskowa przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Wojewoda oddaje hołd przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Widok na mogiłę powstańca wielkopolskiego. Wojewoda składa kwiaty na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.Zbliżenie na biało-czerwone kwiaty.Widok na mogiły powstańców.

Autor: Mateusz Czaplicki
Data utworzenia: 28.12.2016
Ostatnia aktualizacja: Anna Czuchra
Data aktualizacji: 16.01.2017 - 11:11