Poznańskie obchody 8. rocznicy katastrofy smoleńskiej

Treść archiwalna

Wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann wziął udział w uroczystościach upamiętniających ofiary katastrofy smoleńskiej, które miały miejsce w Poznaniu oraz na lotnisku wojskowym w Krzesinach.

Poznańskie obchody poprzedziły zaplanowane na 10 kwietnia uroczystości w Warszawie. W niedzielę, w kościele Najświętszego Zbawiciela w Poznaniu odprawiona została msza święta w intencji Ojczyzny oraz ofiar tragicznego lotu.

Po mszy uczestnicy przeszli pod pomnik Ofiar Katynia i Sybiru, gdzie odbył się uroczysty Apel Pamięci oraz złożono kwiaty. Wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann odczytał list od ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka. - Pamięć o ofiarach katastrofy smoleńskiej jest fundamentem godności państwa polskiego. Dziś składamy hołd tym, którzy wówczas zginęli - czytał wojewoda.

Dziś na terenie lotniska wojskowego w Krzesinach, wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann złożył kwiaty pod tablicą upamiętniającą parę prezydencką Lecha i Marię Kaczyńskich oraz pod pomnikiem dowódcy Sił Powietrznych generała Andrzeja Błasika.

Tablica oraz pomnik zostały odsłonięte przez prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę w 2016 roku, w trakcie centralnych obchodów Święta Lotnictwa oraz 10-lecia służby samolotów F-16 w Siłach Powietrznych w Poznaniu. Pierwsza dama Maria Kaczyńska w 2006 roku została matką chrzestną pierwszego polskiego samolotu F-16, któremu zostało nadane imię „Jastrząb”.

Foto: Joanna Szczechowska

Autor: Mateusz Czaplicki
Data utworzenia: 09.04.2018
Ostatnia aktualizacja: Anna Czuchra
Data aktualizacji: 08.05.2018 - 07:55