Premiera serwisu „Mapy Czasu”

Treść archiwalna

Powstała w kilkanaście tygodni. Pracowali nad nią historycy, urzędnicy oraz informatycy. W końcu jest! Mowa o interaktywnej aplikacji www.wielkopolanie1920.mapyczasu.pl, która dziś w 102. rocznicę zaprzysiężenia Wojsk Wielkopolskich przez generała Józefa Dowbora-Muśnickiego miała swoją publiczną premierę.

Podczas uroczystej premiery z udziałem wicewojewody Anety Niestrawskiej oraz wicewojewody Macieja Bieńka ogłoszono wyniki konkursu wojewody wielkopolskiego „Wierni do końca. Koleje losów żołnierskich 1918-1921 zapisanych w kamieniu”. Uczniowie z Wielkopolski w fascynujący sposób opowiedzieli o drogach swoich rodaków do Niepodległości.

Zwycięskie Szkoły to: Zespół Szkół Przyrodniczo-Biznesowych w Tarcach im. Jadwigi Dziubińskiej, Niepubliczna Szkoła Podstawowa w Krotoszynie oraz Szkoła Podstawowa nr 3 im. ks. Jana Twardowskiego w Jarocinie.

- Jestem przekonana, że dzięki takim inicjatywom, pamięć o naszej trudnej, ale dumnej historii, przetrwa w sercach i umysłach młodych pokoleń - podkreśliła wicewojewoda Aneta Niestrawska.

Pomysł powstania aplikacji zrodził się wiosną 2020 roku. Pomysłodawcą uczczenia setnej rocznicy wojny polsko-bolszewickiej, właśnie w takiej formie był ówczesny wojewoda Łukasz Mikołajczyk. Nowatorski merytorycznie i technicznie pomysł zyskał uznanie w konkursie Programu Wieloletniego „Niepodległa” Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Prace nad wysoko ocenionym przez gremium przyznające dofinansowanie projektem, rozpoczęły się we wrześniu 2020 roku.

Aplikacją tworzyli specjaliści z Muzeum Narodowego w Poznaniu, Wielkopolskiego Muzeum Wojskowego, Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości w Poznaniu oraz urzędnicy Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego. Za realizację technologiczną, digitalizację i multimedia odpowiedzialne było Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe.

Efektem wytężonych prac wspominanych instytucji jest interaktywna aplikacja edukacyjna oparta na technologiach Internetu. To multimedialna mapa lokalizacji wydarzeń, będących polem działań wojsk wielkopolskich w walkach polsko-bolszewickich 1919-1920, z podziałem na poszczególne epizody, miasta i główne postacie wpisane w ciąg chronologii.

Powstały także scenariusze gotowych lekcji historii, które pomogą zachować pamięć i dziedzictwo obrońców młodej polskiej niepodległości, którzy nierzadko są członkami naszych, poznańskich i wielkopolskich rodzin.

Całość została poparta ponad tysiącem multimedialnych obiektów, z czego ponad 450 to archiwalne zdjęcia, ilustracje, mapy i dokumenty, dalsze 450 to zdjęcia powstałe podczas kilku rekonstrukcyjnych dni filmowych, a blisko setka pozostałych materiałów to właśnie etiudy filmowe, specjalnie sprawiające wrażenie „postarzonych” z epoki.

W zbiorach znalazły się także słuchowiska, opowiadania i fragmenty osobistych relacji czy wydań „Kuriera Poznańskiego”, które w wersji audialnej mają dać wrażenie nagrań z raczkującego jeszcze wtedy radia, czy nagrań z płyt patefonu. Do tej pory żadna publikacja na ten temat nie mogła poszczycić się tak rozbudowanym zbiorem, a część zaprezentowanych relacji i zdjęć jest dzięki temu opracowana i publikowana po raz pierwszy.

Celem twórców nie było stworzenie encyklopedycznego serwisu internetowego będącego streszczeniem istniejącego podręcznika czy też skryptu z linkami do innych źródeł w sieci Internet. „Wielkopolanie 1920” to raczej fundament do budowania opowieści, materiał do dalszego zgłębiania popularnej wiedzy historycznej z tego okresu, który może służyć także do tworzenia interaktywnych prezentacji w przestrzeniach muzealnych.

Projekt „Interaktywna aplikacja edukacyjna: Wielkopolanie w wojnie polsko-bolszewickiej 1920” dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022.

Partnerzy:

  • Wielkopolski Urząd Wojewódzki w Poznaniu,
  • Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe,
  • Wielkopolskie Muzeum Wojskowe - Oddział Muzeum Narodowego w Poznaniu.

Podziękowania:

  • Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych im. Hetmana Polnego Koronnego Stefana Czarnieckiego w Poznaniu,
  • Stowarzyszenie Grupa Rekonstrukcji Historycznej „3 Bastion Grolman”,
  • Grupa Rekonstrukcji Historycznej Bellum,
  • Stowarzyszenie Historyczne Saper Wielkopolski,
  • Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej Erhardt M17,
  • Stowarzyszenie Grupa Rekonstrukcji Historycznej 7 Dywizjon Artylerii Konnej,
  • Towarzystwo byłych żołnierzy i przyjaciół 15 Pułku Ułanów Poznańskich,
  • Stowarzyszenie Zawsze Czujni „Semper Vigilant”.

Autor: Maciej Parysek
Data utworzenia: 26.01.2021
Ostatnia aktualizacja: Anna Czuchra
Data aktualizacji: 09.02.2021 - 11:20