Projekt "Wielkopolanie dla Niepodległej" uroczyście zainaugurowany w Białymstoku

Treść archiwalna

Otwarcie wystawy "Wielkopolanie dla Niepodległej. Oddziały wielkopolskie w walkach o wschodnią granicę Rzeczypospolitej" oraz sesja popularnonaukowa połączona z promocją książki dr. Adama Pleskaczyńskiego i dr. Michała Krzyżaniaka były głównymi punktami wydarzenia zorganizowanego przez Instytut Pamięci Narodowej - Oddział w Poznaniu oraz Instytut Pamięci Narodowej - Oddział w Białymstoku, w którym udział wzięła wicewojewoda wielkopolski Aneta Niestrawska.  

Wizyta w województwie podlaskim rozpoczęła się od złożenia kwiatów na grobach żołnierzy wielkopolskich pochowanych na Cmentarzu Wojskowym w Białymstoku: płk. Lucjana Kędzierskiego oraz sierż. Antoniego Katarzyńskiego, a także pod pomnikiem upamiętniającym żołnierzy, którzy zginęli, broniąc Rzeczypospolitej. Następnie - przed gmachem Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku - została otwarta wystawa, która opowiada o wkładzie Wielkopolan w walkę o wschodnią granicę Rzeczypospolitej. Wydarzenie zakończyła sesja popularnonaukowa w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim z udziałem wojewody podlaskiego Bohdana Paszkowskiego. Miłym akcentem było uhonorowanie Prezesa Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego - Pana Wawrzyńca Wierzejewskiego, któremu symboliczną pamiątkę wręczył dyrektor Instytutu Pamięci Narodowej - Oddział w Poznaniu dr hab. Rafał Reczek.

W imieniu wojewody wielkopolskiego Łukasza Mikołajczyka - wicewojewoda skierowała słowo do uczestników i organizatorów wydarzenia. - Jestem dumna jako Wielkopolanka i jako wicewojewoda, że mogę wziąć udział w tak symbolicznym i ważnym przedsięwzięciu. Zawsze podkreślam, że działania Instytutu Pamięci Narodowej są nie do przecenienia - podejmowane przez Państwa inicjatywy edukacyjne i formacyjne, a także wkład w przekazywanie pamięci o Bohaterach naszej Niepodległości są inspiracją dla nas wszystkich, ponieważ tylko troska wielu środowisk o upamiętnienie tego, co tworzy naszą narodową dumę, następnym pokoleniom pozwoli zachować i pielęgnować swoją tożsamość. Dziękując za organizację tego przedsięwzięcia, serdecznie pozdrawiam w imieniu wojewody wielkopolskiego, który projekt "Wielkopolanie dla Niepodległej" objął patronatem honorowym. Panu Wojewodzie podlaskiemu dziękuję za gościnność - cieszę się, że nasze województwa połączyła życzliwa współpraca w tak ważnym obszarze, jakim jest polityka historyczna.

- Wyrazy wdzięczności kieruję również do Partnerów Projektu, bez których wsparcia i życzliwej opieki to wydarzenie nie mogłoby się odbyć: Muzeum Narodowe w Poznaniu, Fundacja Zakłady Kórnickie, Wielkopolskie Muzeum Niepodległości.

W 2020 roku poznański oddział Instytutu Pamięci Narodowej realizuje projekt "Wielkopolanie dla Niepodległej" mający na celu przypomnienie wkładu żołnierzy z Wielkopolski w walkę o niepodległą Polskę. Wydarzenia związane z przypomnieniem zmagań wielkopolskich żołnierzy w trakcie wojny polsko-bolszewickiej odbędą się również: w Dęblinie i Brodnicy.

Wydarzenie zostało objęte honorowym patronatem wojewody wielkopolskiego.

Wicewojewoda przed wystąpieniemwystąpienie prelegentaWystąpienie wicewojewody wiceprezea Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego na saliWicewojewoda w składzie prezydium konferencjiSkładanie kwiatów przez delegacjęWicewojewda w trakcie rozmówWicewojewoda rozmawia z kierownictwem IPNWicewojewoda rozmawia z gośćmi

Autor: Anna Jost-Prześlakowska
Data utworzenia: 01.10.2020
Ostatnia aktualizacja: Anna Czuchra
Data aktualizacji: 19.11.2020 - 15:05