Przygotowania do jubileuszu Chrztu Polski

Treść archiwalna

Na Inea Stadionie w Poznaniu wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann uczestniczył w konferencji prasowej poświęconej przygotowaniom do jubileuszu 1050. rocznicy Chrztu Polski. Spotkanie wojewody, marszałka województwa, prezydentów Poznania i Gniezna oraz biskupów archidiecezji gnieźnieńskiej i poznańskiej z dziennikarzami rozpoczęto minutą ciszy ku czci ofiar zamachu terrorystycznego w Brukseli.

- Uroczystości rocznicowe będą miały wymiar religijny ale pokażą również, że chrzest miał także charakter państwowotwórczy - mówił wojewoda Zbigniew Hoffmann. Podkreśleniem tego faktu będzie bez wątpienia organizowane 15 kwietnia w Poznaniu, uroczyste posiedzenie Zgromadzenia Narodowego z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy. Wezmą w nim udział premier Beata Szydło, ministrowie oraz posłowie i senatorowie.

Wojewoda omawiając przygotowania do rocznicy chrztu podkreślił też bardzo duże zaangażowanie wszystkich służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo. - Musimy zapewnić bezpieczeństwo wszystkim uczestnikom tego wydarzenia. Przed nami potężne wyzwanie zapewnienia bezpieczeństwa i porządku publicznego.

Podczas konferencji przedstawiono harmonogram uroczystości rocznicowych. Główne obchody potrwają trzy dni. Rozpoczną się w Gnieźnie i zakończą w Poznaniu. Uświetni je wystawiona na Inea Stadionie rock-opera Jesus Christ Superstar.

Zarówno władze województwa, jak i prezydenci Poznania i Gniezna liczą na to, że uroczystości przyczynią się do poszerzenia wiedzy o roli tych miast w kształtowaniu się polskiej państwowości. Marszałek województwa Marek Woźniak podkreślił też, że tegoroczne uroczystości są swoistą rekompensatą za obchody 1000-lecia chrztu, celebrowane w 1966 roku w opozycji Kościoła i państwa.

Biskup pomocniczy archidiecezji gnieźnieńskiej Krzysztof Wętkowski poinformował, że podczas uroczystości w Katedrze Gnieźnieńskiej odnowione zostaną przyrzeczenia chrzcielne. Podobnie jak w latach ubiegłych, około 40 polskich misjonarzy odbierze krzyże misyjne. 14 kwietnia w Gnieźnie rozpoczną się też obrady Konferencji Episkopatu Polski, a na Ostrowie Lednickim zabrzmi jubileuszowy dzwon "Mieszko i Dobrawa". 

- Obchody organizujemy wspólnie, by każdy mógł cieszyć się z tego jubileuszu - mówił z kolei biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej Damian Bryl. Dla potwierdzenia swych słów przedstawił pamiątkowy szalik z napisem "Gdzie chrzest, tam nadzieja", będący hasłem jubileuszu.

Program jubileuszu:

 www.Chrzest966.pl  

www.Stadion2016.pl 

Uczestnicy konferencji na INEA Stadionie.Na zdjęciu rockman Marek Piekarczyk. Biskup Damian Bryl prezentuje pamiątkowy szalik.  Goście konferencji z pamiątkowymi szalikami z napisem "Gdzie chrzest, tam nadzieja", będący hasłem jubileuszu.

Autor: Tomasz Stube
Data utworzenia: 22.03.2016
Ostatnia aktualizacja: Anna Czuchra
Data aktualizacji: 19.04.2016 - 13:50