Przyjęcie tradycji 57 Pułku Piechoty Wielkopolskiej Karola II Króla Rumunii

Treść archiwalna

W Poznaniu odbyły się uroczystości przyjęcia tradycji 57 Pułku Piechoty Wielkopolskiej Karola II Króla Rumunii przez batalion logistyczny 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej im. gen. broni Józefa Dowbor Muśnickiego. W wojskowym święcie uczestniczyli: książę Radu, małżonek następczyni tronu Rumunii, ambasador Rumunii Ovidiu Dranga, wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann, dowódcy wojskowi, samorządowcy i osoby, którym bliskie są tradycje polskich jednostek wojskowych. 

17 Wielkopolska Brygada Zmechanizowana jako jedna z nielicznych w strukturach Wojska Polskiego kultywuje tradycje jednostek wojskowych między innymi z okresu II Rzeczypospolitej Polskiej. 57 Pułk Piechoty Karola II Króla Rumunii, do tradycji którego odwołuje się Batalion Logistyczny, był formacją utworzoną w lutym 1919 roku (początkowo jako 3 Pułk Strzelców Wielkopolskich). Pułk na co dzień stacjonował w Poznaniu w koszarach przy ul. Bukowskiej. Od 1920 roku brał udział w walkach i został odznaczony orderem Virtuti Militari przez marszałka Józefa Piłsudskiego.

Uroczysty apel przed pomnikiem Armii Poznań poprzedziła konferencja popularnonaukowa "Tradycje Garnizonu Poznań w latach 1918-1939 i ich dziedziczenie przez 17 Wielkopolską Brygadę Zmechanizowaną", msza św. i złożenie kwiatów na poznańskiej Cytadeli.

Żołnierze z bronią stoją w zbiórce w dwuszeregu i przygotowują się do marszuWojewoda wraz z dwoma generałami przechodzi przed oddziałami żołnierzyWojewoda wita się z księciem Radu.Zbliżenie na orzełki na mundurachWojewoda siedzi wraz z generałami na trybunie.Grupa rekonstruktorów historycznych stoi na stopniach pomnika Armii PoznańGenerał odbiera salutuje przed pochylonym sztandarem. Wciąganie polskiej flagi na masz, obok poczet sztandarowy i flaga Rumunii.Widok pierwszego rzędu gości.Dwaj salutujący generałowie rumuńscy.Generał Malinowski przemawia. Książę Radu przemawia.Książę Radu przemawiaKoncert orkiestry wojskowej - musztra paradna. Widok defilady wojskowej. Widok osób odbierającyh defiladę.

Autor: Paulina Mitręga
Data utworzenia: 12.05.2017
Ostatnia aktualizacja: Anna Czuchra
Data aktualizacji: 31.05.2017 - 12:40