Rządowe wsparcie dla wielkopolskich Domów i Klubów Seniora

Treść archiwalna

W ramach rządowego programu Senior+ kolejne domy i kluby otrzymały dziś wsparcie na funkcjonowanie placówek. W Ostrowie Wielkopolskim i Ostrzeszowie umowy z samorządami podpisał wojewoda wielkopolski Łukasz Mikołajczyk, z kolei wicewojewoda Aneta Niestrawska odwiedziła między innymi Kazimierz Biskupi. 

W Centrum Aktywności Lokalnej w Ostrowie Wielkopolskim wojewoda Łukasz Mikołajczyk podpisał umowy na dofinansowanie w ramach Programu Wieloletniego Senior+ na lata 2015-2020 - edycja 2020.

Umowy zostały podpisane z prezydentem Ostrowa Wielkopolskiego, burmistrzem Odolanowa, wójtem Przygodzic, burmistrzem Raszkowa i wójtem gminy Sieroszewice. Wsparcie w wysokości ponad 400 tys. zł pozwoli na dofinansowanie 185 miejsc w domach i klubach seniora.

- Z wielką radością zawsze przychodzi mi reprezentować urząd wojewody na ziemi, z której pochodzę. Z którą jestem związany od lat, i której tak wiele zawdzięczam. Tym bardziej - z wielką wdzięcznością - występuję przed Państwem w sprawach ważnych dla znacznej części mieszkańców naszego regionu, szczególnie tej starszej części - mówił wojewoda podczas uroczystości podpisania umów.

Rządowy program Senior+ pozwala samorządom uzyskiwać wsparcie między innymi na utworzenie lub wyposażenie Dziennego Domu „Senior+” lub Klubu „Senior+” oraz na zapewnienie funkcjonowania już istniejących placówek, utworzonych w poprzednich latach.

Także dziś w Urzędzie Miasta i Gminy w Ostrzeszowie, wojewoda wielkopolski Łukasz Mikołajczyk podpisał umowy z samorządami gmin: Ostrzeszów, Grabów nad Prosną oraz Mikstat na dofinansowanie bieżącej działalności klubów w ramach rządowego programu Senior+.

Łącznie w 2020 roku do dyspozycji wielkopolskich seniorów jest 5,3 mln, co pozwala stworzyć ponad 530 miejsc dla tych właśnie osób oraz dofinansować funkcjonowanie 1249 miejsc już istniejących.

- Część z tej kwoty pozostanie w powiecie ostrzeszowskim. W tym roku wsparcie otrzymają między innymi Ostrzeszów, Grabów nad Prosną i Mikstat. To wsparcie dziś wynosi ponad 100 tys. zł i pozwoli na dofinansowanie 75 miejsc w Domach i Klubach Seniora. Gratuluję wszystkim beneficjentom i życzę dobrego wykorzystania tych środków - mówił wojewoda.

W miniony piątek wsparcie w ramach rządowego programu Senior+ otrzymała gmina Dąbie oraz gmina Grzegorzew. W imieniu wojewody umowy z włodarzami podpisała wicewojewoda Aneta Niestrawska.

Gmina Dąbie otrzymała 135 tys. zł na utworzenie Klubu Senior+ z 30 miejscami dla podopiecznych. Gmina Grzegorzew otrzymała dofinansowanie w wysokości prawie 25 tys. zł na dofinansowanie bieżącej działalności działającego już Klubu Senior+. Placówka oferuje 20 miejsc, a seniorzy mogą korzystać między innymi z zajęć edukacyjnych, kulturalno-oświatowych, sportowych czy terapii zajęciowej.

Natomiast dziś w Dziennym Domu Seniora w Kazimierzu Biskupim wicewojewoda Aneta Niestrawska podpisała umowę z samorządem gminy na dofinansowanie bieżącej działalności Klubu Senior+ zapewniającego 20 miejsc w placówce.

- Rozsądna i odpowiedzialna polityka senioralna jest jednym z priorytetów rządu Prawa i Sprawiedliwości. Musimy dokładać wszelkich starań, aby osobom starszym - nieaktywnym zawodowo - stwarzać komfortowe i bezpieczne warunki życia - mówiła wicewojewoda Aneta Niestrawska.

Autor: Anna Czuchra
Data utworzenia: 26.05.2020
Ostatnia aktualizacja: Anna Czuchra
Data aktualizacji: 11.06.2020 - 11:11