Setna rocznica powołania Policji Państwowej

Treść archiwalna

Na Placu Wolności z udziałem wicewojewody Anety Niestrawskiej oraz wielkopolskich funkcjonariuszy i mieszkańców miasta odbyły się dziś wojewódzkie obchody z okazji setnej rocznicy powołania Policji Państwowej.

Podczas uroczystego apelu wicewojewoda wspólnie z zastępcą komendanta głównego policji Dariuszem Augustyniakiem i komendantem policji Piotrem Mąką wręczyli okolicznościowe medale, odznaczenia resortowe, związkowe, wyróżnienia oraz awanse na wyższe stopnie służbowe. Inspektor Piotr Mąka odebrał także ślubowanie od nowo przyjętych policjantów.

Uroczystości poprzedziła msza święta odprawiona w poznańskiej Farze. Bezpośrednio po nabożeństwie zaproszeni goście w towarzystwie orkiestry przeszli na Plac Wolności, gdzie odbyła się uroczysta zbiórka z udziałem Kompanii Honorowej Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu, pocztów sztandarowych oraz pododdziałów towarzyszących Wojska Polskiego, Państwowej Straży Pożarnej oraz Służby Więziennej.

Wicewojewoda Aneta Niestrawska odczytała list od wojewody wielkopolskiego Zbigniewa Hoffmanna. - Tegoroczne Święto Policji ma szczególny wymiar, podsumowuje bowiem bogatą, stuletnią tradycję formacji. W 1919 roku Policja zabezpieczała i wzmacniała odradzający się kraj oraz polską państwowość. Patriotyczne wartości, które leżały u podstaw odwagi i niezłomności ówczesnych funkcjonariuszy są aktualne i inspirujące również teraz - po stu latach.

W liście skierowanym do uczestników uroczystości wojewoda podkreślił także, że liczne dowody zaangażowania wielkopolskich policjantów wzmacniają obraz Policji jako służby profesjonalnej, kompetentnej i odpowiedzialnej na społeczne potrzeby. Dlatego tak niezwykle ważny jest systematycznie wdrażany przez rząd Prawa i Sprawiedliwości Program Modernizacji Służb Mundurowych, który między innymi przywraca komisariaty i posterunki policji tam, gdzie zostały one zlikwidowane.

List okolicznościowy z okazji święta, do wielkopolskich policjantów, skierowała także minister spraw wewnętrznych i administracji Elżbieta Witek. Odczytał go zastępca komendanta głównego policji Dariusz Augustyniak.

Święto Policji obchodzone jest tradycyjnie w lipcu. W tym roku przypada setna rocznica utworzenia Policji Państwowej, która została powołana 24 lipca 1919 roku uchwałą Sejmu II Rzeczypospolitej.

Obchody zakończył pokaz musztry paradnej w wykonaniu Kompanii Honorowej Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu oraz Orkiestry Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu, a także defilada połączona z prezentacją pojazdów wielkopolskiej Policji.

Uroczystości odbyły się pod honorowym patronatem minister spraw wewnętrznych i administracji.

Autor: Anna Czuchra
Data utworzenia: 31.07.2019
Ostatnia aktualizacja: Anna Czuchra
Data aktualizacji: 19.08.2019 - 08:43