Spotkanie z kombatantami Czerwca '56

Treść archiwalna

Wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann spotkał się z kombatantami i ich rodzinami podczas uroczystości wręczenia Krzyży Wolności i Solidarności uczestnikom Poznańskiego Powstania Czerwiec '56.

W Centrum Kultury Zamek zebrali się świadkowie i uczestnicy krwawo stłumionych przez wojsko i milicję robotników Zakładów Cegielskiego. Pięciu z nich, Roman Bulczyński, Jerzy Grabus, Andrzej Sporny, Zygmunt Starosta i Jan Wieczorek prezes IPN Łukasz Kamiński wyróżnił Krzyżem Wolności i Solidarności. Kolejnych pięć osób uhonorowano pośmiertnie. Kombatantów odznaczono też medalami Pro Patria, które wręczył p.o. szefa Urzędu ds. kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk, pamiątkowymi odznakami przekazanymi przez prezydenta Poznania Jacka Jaśkowiaka oraz odznakami honorowymi „Za zasługi dla województwa wielkopolskiego”. 

Podczas uroczystości wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann otrzymał Medal Związkowy za „Walkę o Wolność, Prawo i Chleb”, nadany przez związek Powstańców Poznańskiego Czerwca 1956 „Niepokonani”.

Spotkanie z kombatantami zakończył koncert „Romek”, poświęcony pamięci najmłodszego poległego w Poznańskim Czerwcu Romka Strzałkowskiego.

Zdjęcia: Joanna Szczechowska

Autor: Paulina Mitręga
Data utworzenia: 27.06.2016
Ostatnia aktualizacja: Anna Czuchra
Data aktualizacji: 27.07.2016 - 11:45