Święto Służby Więziennej

Treść archiwalna

Wojewoda wielkopolski Piotr Florek wziął udział w uroczystościach z okazji święta Służby Więziennej w Kaliszu, podczas której prezydent Bronisław Komorowski odznaczył zasłużonych funkcjonariuszy.

- Państwo musi karać mądrze, dając szansę na poprawę - powiedział prezydent, mówiąc o znaczącej roli, liczącej obecnie blisko 30 tysięcy funkcjonariuszy Służby Więziennej. Z okazji obchodzonego po raz trzeci święta funkcjonariuszom SW wręczone zostały odznaczenia za długoletnią służbę, odznaczenia resortowe „Za zasługi w pracy penitencjarnej” i mianowania na wyższe stopnie służbowe.

Ustanowione na mocy nowej ustawy o więziennictwie święto upamiętnia podpisanie przeze Józefa Piłsudskiego dekretu w sprawie tymczasowych przepisów więziennych.

Służba więzienna to umundurowana i uzbrojona formacja podlegająca ministrowi sprawiedliwości, która realizuje zadania wykonywania kar pozbawienia wolności i tymczasowego aresztowania. Prowadzi też resocjalizację osadzonych. Sprawuje pieczę nad około 90 tys. osób aresztowanych i skazanych. Służbą kieruje gen. Jacek Włodarski.

zdjęciezdjęciezdjęcie

Zdjęcia: Łukasz Kamiński, prezydent.pl

Autor: Paulina Mitręga
Data utworzenia: 08.02.2013
Ostatnia aktualizacja: Dawid Politowski
Data aktualizacji: 18.05.2015 - 19:58