Tramwaj z pętli Wilczak do Naramowic z unijną dotacją

Treść archiwalna

Prawie 110 mln zł z Unii Europejskiej dostanie Poznań na budowę nowej linii tramwajowej. Inwestycja będzie gotowa w 2022 roku.

Umowę o dofinansowanie z Programu Infrastruktura i Środowisko podpisali dzisiaj w Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak i p.o. dyrektora Centrum Unijnych Projektów Transportowych Przemysław Gorgol. - Podpisanie umowy oznacza, że inwestycja została dobrze oceniona. Miasto może być już pewne dofinansowania - wyjaśnił obecny na uroczystości w urzędzie wojewódzkim wiceminister rozwoju Witold Słowik. Podczas uroczystości podpisania umowy głos zabrał również wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann. - Dobra infrastruktura komunikacyjna to zdrowy kręgosłup miasta, dlatego podpisanie umowy to dla nas wszystkich wielka rzecz. To już kolejne dofinansowanie, które trafi do Poznania. To dowód na to, że rząd dba o dobro wspólne, dobro poznaniaków - mówił wojewoda.

Najważniejszym elementem inwestycji jest budowa linii tramwajowej od istniejącej pętli Wilczak do osiedla Naramowice. Powstanie również wiadukt tramwajowy nad ul. Lechicką, parkingi rowerowe, a na przystankach zostanie zamontowany monitoring. Długość nowej linii wyniesie prawie 3,3 km. Koszt przedsięwzięcia to ponad 264 mln zł. Unia dołoży prawie 110 mln zł.

Program Infrastruktura i Środowisko (POIiŚ) to 115 mld zł z UE na najważniejsze w kraju inwestycje infrastrukturalne, m.in. kolejowe, drogowe, energetyczne czy środowiskowe. Do tej pory w województwie wielkopolskim dofinansowano z POIiŚ już 124 projekty kwotą 5,7 mld zł. Oprócz ww. inwestycji z zakresu transportu publicznego to między innymi odcinki ekspresowej S5 czy obwodnice Ostrowa Wielkopolskiego i Jarocina w ciągu S11.

W 2018 roku planowane jest podpisanie kolejnych umów w różnych sektorach, m.in. z zakresu gospodarki wodno-ściekowej w Turku, Wolsztynie, Wągrowcu i Kępnie.

Wiceminister Witold Słowik przemawia na tle godła PolskiWojewoda Zbigniew Hoffmann przemawia na tle ściankiPrzemawia dyrektor Centrum Unijnych Projektów Transportowych Przemysław GorgolPrezydent Jacek Jaśkowiak przemawia ze złączonymi dłońmiJacek Jaśkowiak i Przemysław Gorgol podpisują umowęJacek Jaśkowiak i Przemysław Gorgol ściskają sobie dłońUczestnicy uroczystości pozują do wspólnego zdjęcia

Autor: Mateusz Czaplicki
Data utworzenia: 28.12.2017
Ostatnia aktualizacja: Anna Czuchra
Data aktualizacji: 23.01.2018 - 08:55