Trwają przygotowania do uruchomienia szpitala tymczasowego w Poznaniu

Treść archiwalna

Wojewoda wielkopolski Łukasz Mikołajczyk spotkał się dziś z grupą roboczą zajmującą się budową szpitala tymczasowego na Międzynarodowych Targach Poznańskich. Obecnie trwają prace przygotowawcze związane z infrastrukturą techniczną. Zgodnie z planem Wielkopolska ma być jednym z pierwszych województw, w którym ruszy szpital tymczasowy dla pacjentów z koronawirusem.

W porannej wideokonferencji wzięli udział przedstawiciele miasta Poznania, MTP i szpitala im. Józefa Strusia. Wojewoda spotkał się również z rektorem Uniwersytetu Medycznego prof. Andrzejem Tykarskim oraz prorektorem prof. Zbigniewem Krasińskim.

Zgodnie z założeniami tymczasowy szpital ma docelowo pomieścić około 500 łóżek oraz dodatkowych ponad 40 łóżek respiratorowych. Działania placówki tymczasowej będzie nadzorował szpital im. Józefa Strusia przy ul. Szwajcarskiej w Poznaniu, który ma już doświadczenie w zakresie opieki i koordynacji pacjentów z COVID-19. Obecnie trwa kompletowanie kadry medycznej - w tej sprawie wojewoda rozmawiał już z Wielkopolską Izbą Lekarską i Okręgową Izbą Pielęgniarek i Położnych w Poznaniu. W najbliższych dniach ruszy strona rekrutacyjna dla lekarzy, pielęgniarek, techników elektroradiologii, ratowników i opiekunów medycznych czy wolontariuszy, którzy będą chcieli pracować w szpitalu tymczasowym. - Liczymy na każdą parę rąk, każde wsparcie. Ta pomoc jest bezcenna - mówi wojewoda wielkopolski Łukasz Mikołajczyk.

W związku z organizacją szpitala covidowego na terenie MTP wojewoda powołał również pełnomocników - ds. medycznych doktor Luiza Maria Korol i ds. technicznych - Krzysztof Kołcz, kierownik Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego. - Stworzenie szpitala to ogromne wyzwanie organizacyjne, zarówno w aspekcie jego budowy, jak i późniejszego funkcjonowania. Na dziś prace przebiegają zgodnie z planem i wszystko wskazuje na to, że do końca listopada uda się rozpocząć funkcjonowanie placówki. Jestem zbudowany współpracą z miastem, MTP i szpitalem przy Szwajcarskiej. Na bieżąco rozwiązujemy problemy, które pojawiają się na horyzoncie. Robimy to po wielkopolsku, czyli porządnie - mówi wojewoda wielkopolski Łukasz Mikołajczyk.

W spotkaniu udział wzięli także wiceprezydent Poznania Jędrzej Solarski, prezes MTP Tomasz Kobierski oraz dyrekcja szpitala im. Józefa Strusia przy ul. Szwajcarskiej. Wideokonferencje zespołu odbywają się każdego dnia. O szczegółach przedsięwzięcia wojewoda wielkopolski poinformuje w najbliższych dniach wspólnie z prezydentem Poznania na specjalnej konferencji prasowej.

wojewoda podczas spotkaniaDyrektor wydziału zdrowia podczas spotkaniaWładze Uniwersytetu Medycznego podczas spotkaniaWidok sali z uczestnikamiDyrektor NFZ o. Poznań podczas spotkaniaWładze uczelni podczas spotkania

Autor: Mateusz Domagała
Data utworzenia: 27.10.2020
Ostatnia aktualizacja: Anna Czuchra
Data aktualizacji: 01.12.2020 - 10:20