Trzy lata rządowego programu wspierającego rodzinę

Treść archiwalna

- Uruchomiony trzy lata temu rządowy program "Rodzina 500+" stał się prawdziwą rewolucją w polityce rodzinnej. To pierwszy program, który po transformacji ustrojowej wpłynął na inwestowanie w rodzinę. Jest realnym wsparciem dla niej - mówiła wicewojewoda wielkopolski Aneta Niestrawska podczas dzisiejszej konferencji prasowej podsumowującej trzy lata funkcjonowania "500+" w Wielkopolsce.

Od 1 kwietnia 2016 roku do wielkopolskich rodzin trafiło 7 miliardów złotych. Świadczeniem wychowawczym objętych jest 361 tys. dzieci, a 239 tys. rodzin uczestniczy w programie.

Wicewojewoda przedstawiła także zmiany, jakie od 1 lipca zostaną wprowadzone w ramach programu. Dobra kondycja i większe wpływy do budżetu sprawiły, że możliwe jest objęcie świadczeniem wszystkich dzieci do 18 roku życia - bez kryterium dochodowego. Z szacunków Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, że wsparcie trafi łącznie do 6,8 mln dzieci. W Wielkopolsce, według szacunków, obejmie 600 tys. dzieci.

Od 2021 roku znacząco przesunięty zostanie moment składania wniosków - z lipca na luty, a także sam okres świadczeniowy - dzisiaj jest to październik-wrzesień, a proponowany to czerwiec-maj. W 2019 roku, podobnie jak w latach poprzednich, wnioski składać można online od 1 lipca, a drogą tradycyjną - od 1 sierpnia. Złożenie wniosku do końca września br. gwarantuje przyznanie świadczenia z wyrównaniem od 1 lipca br. Znacznie uproszczone, na wzór działania programu "Dobry start", zostaną też procedury związane ze składaniem wniosków i wydawaniem decyzji.

Autor: Tomasz Stube
Data utworzenia: 05.04.2019
Ostatnia aktualizacja: Anna Czuchra
Data aktualizacji: 06.05.2019 - 08:43