To tylko ćwiczenia!

Treść archiwalna

Miejsko-Wojewódzki Sztab Operacyjny w Poznaniu podsumował wczorajszą akcję ratunkową, prowadzoną po karambolu na autostradzie A2 pomiędzy Poznaniem a Wrześnią. W wyniku katastrofy drogowej zginęło 7 osób, blisko 50 rannych transportowało kilkanaście karetek i 3 śmigłowce specjalistyczne HEMS. Na miejsce skierowano 130 ratowników z 28 zastępów straży pożarnej - na szczęście były to tylko ćwiczenia. Po 30 godzinach zakończyły się ćwiczenia zgrywające podmioty systemu zarządzania kryzysowego przed rozgrywkami UEFA EURO 2012 - LIBERO II.

Tomasz Kayser, szef Miejsko-Wojewódzkiego Sztabu Operacyjnego podkreślał, że ćwiczenia organizowane są w celu sprawdzenia, czy plany operacyjne i zawarte w nich procedury są realizowane. - Sprawdziliśmy obieg informacji i poziom koordynacji służb - mówił tuż po zakończeniu LIBERO II.

Wojewoda wielkopolski Piotr Florek zapewnił, że współdziałanie miasta oraz województwa przebiegało profesjonalnie. Jeszcze w tym tygodniu w Warszawie podczas posiedzenia Komitetu ds. Koordynacji zaprezentowane zostaną wnioski z ćwiczenia, które przedstawi zastępca szefa Miejsko-Wojewódzkiego Sztabu Operacyjnego Dariusz Dymek.

Celem ćwiczenia było sprawdzenie procedur zarządzania kryzysowego, wynikających z planów zarządzania kryzysowego oraz działań poszczególnych instytucji i służb. Z przygotowanymi przez Rządowe Centrum Bezpieczeństwa scenariuszami wypadków, katastrof i zamieszek mierzyły się centra zarządzania kryzysowego, sztaby i struktury koordynacyjno-zarządcze, utworzone na potrzeby zarządzania operacją turniejową w Polsce, w trakcie UEFA EURO 2012.

W symulacji uczestniczyli także przedstawiciele służb wojewódzkich z: dolnośląskiego, lubelskiego, małopolskiego, mazowieckiego, podkarpackiego, pomorskiego i wielkopolskiego. LIBERO II miało za zadanie zweryfikować stopień gotowości systemu w czasie rozgrywek EURO 2012 i stopień koordynacji działań służb.

Podczas ćwiczenia sprawdzono procedurę na wypadek ewakuacji Strefy Kibica po alarmie bombowym. Wielkopolska przygotowywała się też na skutki nawałnic i burz, które mogły sparaliżować funkcjonowanie części województwa.

LIBERO II miało charakter aplikacyjny, wszyscy uczestnicy działali na swoich własnych stanowiskach pracy, czyli w miejscach, w których będą funkcjonować przez cały czas trwania Mistrzostw. Jak podkreślali uczestnicy briefingu, który odbył się po posiedzeniu Miejsko-Wojewódzkiego Sztabu Operacyjnego, powołanego do koordynowania efektywnej organizacji turnieju na terenie Wielkopolski, LIBERO II pozwoliło na przetrenowanie kompatybilności wszystkich procedur, zgodnie z którymi działają służby i centra kryzysowe. Sprawdzona została komunikacja pomiędzy wszystkimi podmiotami, rozwiązania organizacyjne i efektywność aplikacji informatycznych.

zdjęciezdjęcie

Autor: Anna Czuchra
Data utworzenia: 09.05.2012
Ostatnia aktualizacja: Dawid Politowski
Data aktualizacji: 18.05.2015 - 19:59