Uczczono pamięć sybiraków

Treść archiwalna

Wyjątkowy charakter miała dzisiejsza uroczystość zorganizowania w sali im. Witolda Celichowskiego Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu. Zgromadziła ona bowiem osoby, które przeżyły piekło deportacji na obcą syberyjską ziemię w latach 1939-1956. Podczas spotkania wojewoda Piotr Florek wręczył członkom Związku Sybiraków Krzyże Zesłańców Sybiru.

Odznaczeni goście nie kryli wzruszenia. Mimo upływu lat, wspomnienia tamtych wydarzeń są bowiem nadal bolesne i nie pozwalają zapomnieć o jednym z najstraszniejszych dramatów w dziejach naszego narodu. Wojewoda kierując słowa do zebranych zaznaczył, że „dzisiejsza uroczystość przypomina nam o dramatach osób masowo deportowanych na Sybir, poniżanych i skazywanych na piekło łagrów. Natomiast pamięć o tamtych wydarzeniach jest świadectwem naszej świadomości patriotycznej oraz dowodem na szczególną więź łączącą z bohaterami polskiej historii, walczących o suwerenność narodową i państwową naszej Ojczyzny”.

Odznaczeniami państwowymi uhonorowani zostali: Helena Bykowska, Rozalia Martyniec, Stanisława Pietrukowicz, Aniela Sławińska, Janina Lipowicz, Józef Kus, Tadeusz Szychta, Maria Zienkiewicz, Wanda Piechowiak oraz Irena Kościelska. Miłym akcentem było odznaczenie wojewody Piotra Florka Honorową Odznaką Sybiraków wręczoną z rąk prezesa Związku Sybiraków Józefa Bancewicza.

Na pożegnanie wojewoda złożył wszystkim obecnym wyrazy głębokiego szacunku dziękując jednocześnie za bohaterstwo i patriotyzm, który do dziś można stawiać za wzór młodym pokoleniom Polaków.

Krzyż Zesłańców Sybiru ustanowiony został w 2003 roku jako wyraz narodowej pamięci o obywatelach polskich deportowanych w latach 1939-1956 na Syberię, do Kazachstanu i północnej Rosji, w hołdzie dla ich męczeństwa oraz wierności ideałom wolności i niepodległości. Nadawany jest osobom, które w chwili deportacji posiadały obywatelstwo polskie oraz dzieciom tych osób urodzonych na zesłaniu.

zdjęciezdjęciezdjęcie
zdjęciezdjęciezdjęcie
zdjęciezdjęciezdjęcie
zdjęcie

Autor: Anna Czuchra
Data utworzenia: 17.09.2008
Ostatnia aktualizacja: Dawid Politowski
Data aktualizacji: 18.05.2015 - 19:58