Uroczystości przy bramie głównej Zakładów HCP Cegielski

Treść archiwalna

Wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann uczestniczył w uroczystościach przy bramie głównej Zakładów HCP Cegielski w Poznaniu, gdzie odczytał list do uczestników bohaterskiego zrywu oraz organizatorów uroczystości rocznicowych skierowany przez Jarosława Kaczyńskiego, prezesa Prawa i Sprawiedliwości. Wojewoda wraz z minister technologii i przedsiębiorczości Jadwigą Emilewicz złożył też wieniec w imieniu prezesa rady ministrów Mateusza Morawieckiego.

- W taki dzień jak dziś, kiedy tu przed bramą Zakładów Cegielskiego wspominamy wydarzenia sprzed 63 lat, w sposób szczególny uświadamiamy sobie cenę jaką przyszło wówczas zapłacić ludowi Poznania za pragnienie życia w wolności, godności i sprawiedliwości - napisał prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Listy okolicznościowe od prezesa rady ministrów Mateusza Morawieckiego oraz prezydenta Andrzeja Dudy odczytali również - minister technologii i przedsiębiorczości Jadwiga Emilewicz oraz sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Andrzej Dera.

- Zryw Poznańskiego Czerwca 1956 roku to pierwszy w powojennych dziejach Polski tak masowy bunt społeczeństwa przeciwko polityce komunistycznej władzy. Pozostaje on w dziejach Poznania równie istotny jak Powstanie Wielkopolskie - napisał  prezes rady ministrów Mateusz Morawiecki. Premier podkreślił, że wydarzenia sprzed 63 lat, były kamieniem milowym na polskiej drodze do wolności. Ta droga wiodła przez Marzec 1968 roku, Grudzień ’70 i wydarzenia Sierpnia ’80, który przyniósł powstanie „Solidarności” . - Dzisiaj, gdy spoglądamy wstecz, możemy powiedzieć, że współczesna Polska nie zeszła z tego szlaku. Realizujemy dwa nasze wielkie pragnienia, które były drogowskazem protestujących w Poznaniu - pragnienie wolności i solidarności - dodał. 

Po okolicznościowych wystąpieniach, pod pamiątkową tablicą złożono kwiaty i zapalono znicze.

Minister Andrzej Dera złożył wieniec od prezydenta Andrzeja Dudy. Wcześniej oddał też hołd bohaterom Czerwca '56, którzy upomnieli się o Boga, wolność i chleb, składając w imieniu prezydenta kwiaty pod Poznańskimi Krzyżami.

Autor: Anna Czuchra / Tomasz Stube
Data utworzenia: 28.06.2019
Ostatnia aktualizacja: Anna Czuchra
Data aktualizacji: 30.07.2019 - 07:55