Uroczystości w Borku Wielkopolskim

Treść archiwalna

Wicewojewoda Przemysław Pacia uczestniczył w sumie pontyfikalnej, którą w Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Borku Wielkopolskim celebrował biskup Grzegorz Balcerek. Doroczne uroczystości maryjne w Borku na przełomie czerwca i lipca trwają zwykle przez cały tydzień. W tym czasie odbywają się liczne nabożeństwa i odmawiane są modlitwy związane z kultem Matki Bożej: godzinki, różaniec i apel jasnogórski.

Sanktuarium w Borku Wlkp. przed dwoma laty obchodziło jubileusz 350-lecia konsekracji. Jest miejscem często odwiedzanym przez pielgrzymów, którzy modlą się przed uznawanym za cudowny obrazem Matki Bożej Pocieszenia. Pierwszy wizerunek Matki Bożej Boreckiej został namalowany na desce cyprysowej między 1390 a 1392 rokiem przez nieznanego artystę wiejskiego. Zdaniem współczesnych historyków sztuki obecny obraz pochodzi z lat 1550-1575.

W dzień odpustu parafialnego 2 lipca 1931 r. ówczesny prymas Polski August Hlond dokonał tzw. „rzymskiej” koronacji obrazu Pani Boreckiej. Aby obraz był ozdobiony najpiękniejszymi koronami, mieszkańcy Borku ofiarowali złote obrączki i szlachetne kamienie. Korony ze szczerego złota i kosztownych kamieni wykonała na zlecenie ofiarodawców firma złotnicza W. Szulca z Poznania. Wizerunek Matki Bożej Pocieszenia w Borku na Zdzieżu został uznany za cudowny w 1619 r., gdy specjalna komisja powołana przez biskupa poznańskiego Andrzeja Opalińskiego zbadała cuda i łaski za przyczyną Matki Bożej Boreckiej.

Autor: Anna Czuchra
Data utworzenia: 02.07.2009
Ostatnia aktualizacja: Dawid Politowski
Data aktualizacji: 18.05.2015 - 19:58