W Poznaniu uczczono pamięć o 17 września

Treść archiwalna

Wojewoda Michał Zieliński wraz z wicewojewodą Anetą Niestrawską uczestniczyli w wojewódzkich uroczystościach związanych z 82. rocznicą napaści ZSRR na Polskę. Obchody rozpoczęła msza święta w kościele pw. Najświętszego Zbawiciela w Poznaniu sprawowana w intencji ojczyzny. Po nabożeństwie pod Pomnikiem Ofiar Katynia i Sybiru odbyły się główne uroczystości rocznicowe.

­–  Trudno znaleźć słowa, którymi da się wypowiedzieć, co wydarzyło się 17 września 82 lata temu. Przechowujemy pamięć o zdradzie, niespodziewanej napaści, upokorzeniu, bezsilności. O nożu wbitym w plecy walczącej Polski. Po 17 września 1939 roku od pierwszych dni okupacji polskich Kresów Wschodnich rozpoczęła się bezwzględna walka z polskością oraz sowietyzacja zajętych ziem – mówił wojewoda wielkopolski Michał Zieliński.

Po wystąpieniach oraz ekumenicznej modlitwie odczytany został apel pamięci, a następnie delegacje złożyły kwiaty i zapaliły znicze.

Wskutek agresji Polska utraciła 48 procent swojego terytorium. Deportowano kilkaset tysięcy Polaków, wielu polskich obywateli poniosło śmierć z ręki NKWD.  Po napaści  przez ZSRR na Polskę aresztowano ponad 200 tys. Polaków - oficerów, policjantów, ziemian i prawników. Obywateli II Rzeczpospolitej zmuszono do przyjęcia obywatelstwa sowieckiego. Masowe wywózki na Syberię objęły około 1 mln 350 tys. Polaków. 

Obchodzimy dziś także Dzień Sybiraka. Pierwszy Światowy Dzień Sybiraków odbył się w 2004 roku, zorganizowany przez Związek Sybiraków. Dzień ten ma status święta państwowego i  upamiętnia poległych oraz tych, którym udało się powrócić do Ojczyzny, osiedlić w innych krajach, jak również tych, którzy zostali na Syberii.

salwa honorowawojewoda podczas apelu flaga podczas apelu złożenie kwiatów przez wojewodękwiaty pod pomnikiem grot sztandaru na apelu

Autor: Dawid Pius
Data utworzenia: 17.09.2021
Ostatnia aktualizacja: Barbara Pietrzyk
Data aktualizacji: 18.10.2021 - 07:30