W Środzie Wielkopolskiej otwarto nowy punkt paszportowy

Treść archiwalna

Terenowy Punkt Paszportowy Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego otwarto dziś w Środzie Wielkopolskiej. W uroczystości otwarcia uczestniczyli wojewoda wielkopolski Łukasz Mikołajczyk oraz starosta średzki Ernest Iwańczuk. To efekt podpisanego pod koniec listopada 2019 roku porozumienia w zakresie prowadzenia terenowego punktu paszportowego pomiędzy Wielkopolskim Urzędem Wojewódzkim a Powiatem Średzkim.

- Jesteśmy dziś w miejscu, które - dzięki niezwykłej woli i determinacji Powiatu Średzkiego i dobrej, opartej na dialogu, współpracy z administracją rządową - z niedawnych planów stało się faktem - mówił wojewoda wielkopolski Łukasz Mikołajczyk. - Ten punkt jest przykładem tego, że państwo nie tylko może, ale i powinno wzmacniać swoją administrację tam, gdzie jest najpilniejsza potrzeba. Ale też tam, gdzie jest wola, otwartość i rozsądek samorządu - akcentował wojewoda.

Obecnie sprawy paszportowe prowadzone są w Poznaniu, Koninie, Lesznie, Kaliszu i Pile oraz Terenowych Punktach Paszportowych w Ostrowie Wielkopolskim, Nowym Tomyślu, Gnieźnie i Szamotułach funkcjonujących na podstawie porozumień zawartych pomiędzy wojewodą wielkopolskim a odpowiednim powiatem. Od dziś wnioski paszportowe będzie można złożyć również w dziesiątej już lokalizacji - w Środzie Wielkopolskiej.

Oddalony od Poznania o 35 km TPP pozwoli przejąć część społeczności lokalnej, która składa wnioski w Poznaniu. Klienci z powiatów średzkiego, śremskiego, jarocińskiego, czy wrzesińskiego, składający dotychczas wnioski paszportowe w Poznaniu, uzyskają możliwość złożenia tych wniosków w lokalizacji bliższej swojego miejsca zamieszkania. Według szacunków w TPP w Środzie Wielkopolskiej przyjmowanych będzie około 900 wniosków paszportowych miesięcznie, co znacząco usprawni pracę oddziału paszportów w stolicy Wielkopolski.

W całym województwie w 2019 roku przyjętych zostało 150 265 wniosków o wydanie paszportów. - Chylę nisko głowę przed osobami, które w ostatnich miesiącach wykonały wielką pracę, abyśmy mogli stać w tym miejscu. Możecie być z tego naprawdę dumni! Macie piękne miejsce, w którym będzie się Wam naprawdę dobrze pracowało - podkreślił wojewoda.

Autor: Tomasz Stube
Data utworzenia: 28.05.2020
Ostatnia aktualizacja: Anna Czuchra
Data aktualizacji: 16.06.2020 - 09:00