W szkole pijarów o oddawaniu szpiku

Treść archiwalna

W jaki sposób można zostać dawcą szpiku? Czy trzeba mieć skończone 18 lat? Na czym polega pobieranie szpiku? Na te i mnóstwo innych pytań odpowiadali młodzieży wicewojewoda wielkopolski Przemysław Pacia i członkowie Drużyny Szpiku. Spotkanie zorganizowane w ramach akcji społecznej „Podziel się życiem” odbyło się w Zespole Szkół Zakonu Pijarów w Poznaniu.

Pierwszy raz wicewojewoda odwiedził placówkę prowadzoną przez zakonników.

- Cieszę się, że jestem w szkole, która opiera się na ponad 400-letniej tradycji. Cieszy organizowana przez szkołę przedświąteczna zbiórka żywności, do której się z chęcią przyłączę - powiedział Przemysław Pacia, wręczając księdzu dyrektorowi Edwardowi Kryściakowi torbę z produktami żywnościowych.

Następnie Drużyna Szpiku zaprosiła wszystkich do wspólnego obejrzenia filmu o małej Oli, która zachorowała na białaczkę. Film pokazuje, jak można walczyć z białaczką a także propaguje idee oddawani szpiku i transplantologii.

-  Nie ma nic piękniejszego niż dawanie siebie innym. Bycie dawcą szpiku to prawie jak moc uzdrawiania. Od was zależy czy chcecie pomóc tym, którzy tego najbardziej potrzebują. To taki test na dojrzałość. Sam jestem dawcą i wierzcie mi – oddawanie szpiku nie boli - mówił wicewojewoda. Zaprezentował też własne oświadczenie woli, czyli zgodę na pobranie narządów do przeszczepów po śmierci.

„Podziel się życiem” to projekt, w ramach którego Drużyna Szpiku odwiedza szkoły średnie i uczelnie wyższe na terenie Poznania i Wielkopolski. W ramach akcji chcą dotrzeć do jak największej  liczby osób i propagować ideę oddawania szpiku. W Polsce zarejestrowanych jest około 200 tysięcy dawców, w Niemczech ponad 3,5 miliona.

zdjęciezdjęciezdjęcie
zdjęciezdjęcie

Autor: Anna Czuchra
Data utworzenia: 19.04.2011
Ostatnia aktualizacja: Dawid Politowski
Data aktualizacji: 18.05.2015 - 19:59