Webinarium dla wychowawców klas w okresie edukacji zdalnej

Treść archiwalna

Ponad sześć tysięcy osób oglądało w kulminacyjnym momencie transmisję live z webinarium w sprawie pracy wychowawców klas w okresie edukacji zdalnej. Projekt został zrealizowany w ramach powołanego przez wojewodę Łukasza Mikołajczyka Wielkopolskiego Zespołu ds. Bezpieczeństwa Dzieci i Młodzieży. Webinarium, skierowane do dyrektorów, nauczycieli i wychowawców, poświęcone zostało prawnym, pedagogicznym, psychologicznymi i technologicznym aspektom zdalnego nauczania.

Było odpowiedzią na wyzwania stojące przed nauczycielami, którzy muszą nie tylko przekazywać wiedzę, ale też wspierać procesy wychowawcze i zapewniać bezpieczeństwo w wymiarze zdrowotnym i psychicznym.

Wojewoda, przestawiając zadania organów władzy państwowej w czasie zagrożenia epidemicznego podkreślił, że minister edukacji narodowej nie zawiesił autonomii szkoły. Nadal obowiązują programy wychowawczo-profilaktyczne, mimo ograniczeń w kontaktach z uczniami do poziomu komunikacji wirtualnej - przypomniał w swojej prelekcji wojewoda. W nowej sytuacji nie można zapominać o roli nauczyciela - wychowawcy, który z mocy prawa sprawuje opiekę nad każdym oddziałem. Jego zadania szczegółowe powinny być określone w obowiązującym statucie szkoły. Ważne jest by podjąć wysiłek wzmocnienia pracy wychowawczej, bo jest ona uczniom bardzo potrzebna i z pewnością nie jest to łatwe zadanie. Komunikacja wirtualna nie zdejmuje obowiązku wychowawczego z wychowawcy - podsumował Łukasz Mikołajczyk.

W trakcie webinarium akcentowano, że zagrożenie epidemiczne wzmocniło oczekiwania ze strony rodziców. Wzajemne zrozumienie, dobry kontakt z uczniami, podtrzymanie więzi emocjonalnych nauczycieli-wychowawców z uczniami w ocenie rozmówców są szansą na przetrwanie trudnego okresu i przygotowanie do różnych scenariuszy na przyszłość. - Proszę pamiętać, że praca nauczycieli-wychowawców jest ważnym ogniwem tak bardzo potrzebnej solidarności społecznej - mówił wojewoda.

Internetowe seminarium, którego transmisja prowadzona była z Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego podzielone zostało na dwie części - merytoryczną oraz dyskusję.

W pierwszej głos zabrali prelegenci:

  • Łukasz Mikołajczyk, wojewoda wielkopolski;
  • dr Zbigniew Talaga, wicekurator oświaty, który omówił pracę nauczyciela-wychowawcy w świetle przepisów prawa oświatowego, obowiązujących w czasie ograniczenia funkcjonowania systemu oświaty;
  • dr Cezary Mazurek, pełnomocnik dyrektora IChB PAN DS. PCSS prezentujący możliwości i wyzwania nie tylko technologiczne w edukacji;
  • Michał Stawrakakis, dyrektor Zespołu Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych nr 1 w Poznaniu, który omówił rolę wychowawcy w okresie pandemii w podtrzymywaniu więzi z oddziałem klasowym.

- Jest ogromne zapotrzebowanie wśród wielkopolskich nauczycieli na tego typu webinaria. To utwierdza nas w przekonaniu, aby te działania wdrażać - ocenił spotkanie wojewoda wielkopolski Łukasz Mikołajczyk. Zapowiedział także kontynuację podobnych szkoleń w najbliższych tygodniach.

Autor: Tomasz Stube
Data utworzenia: 14.05.2020
Ostatnia aktualizacja: Anna Czuchra
Data aktualizacji: 30.05.2020 - 18:05