Wicewojewoda na Zaduszkach Mikołajczykowskich

Treść archiwalna

Złożeniem wiązanki kwiatów pod pomnikiem Stanisława Mikołajczyka przed siedzibą Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu uczcił wicewojewoda wielkopolski Przemysław Pacia pamięć byłego premiera i prezesa PSL. Organizowane już po raz dwudziesty "Zaduszki Mikołajczykowskie" były okazją do przypomnienia postaci tego wybitnego działacza ludowego.

Po mszy świętej w kościele pw. Św. Wojciecha w Poznaniu, uczestnicy uroczystości wzięli udział w seminarium naukowym pod tytułem "Mikołajczyk znany i nieznany". Wykład poświęcony Mikołajczykowi wygłosił dr Jerzy Mazurek z Wielkopolskiego Muzeum Historii Ruchu Ludowego. W uroczystościach, w których uczestniczył wicewojewoda Przemysław Pacia, wzięli udział także ludowcy z całej
Wielkopolski pod przewodnictwem europosła i prezesa wielkopolskiego PSL Andrzeja Grzyba.

Stanisław Mikołajczyk od 1943 do 1944 roku był premierem rządu emigracyjnego, a w latach 1945-1947 pełnił funkcję wicepremiera Tymczasowego Rządu Jedności Narodowej. W 1945 r. został prezesem Polskiego Stronnictwa Ludowego. Dwa lata później zagrożony aresztowaniem musiał wyemigrować z kraju. Premier Stanisław Mikołajczyk zmarł 13 grudnia 1966 roku w Waszyngtonie. Jego prochy zostały sprowadzone do Polski w 2000 roku. Premier spoczął na cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan.

Autor: Anna Czuchra
Data utworzenia: 12.12.2010
Ostatnia aktualizacja: Dawid Politowski
Data aktualizacji: 18.05.2015 - 19:59