Wicewojewoda wręczyła Medale Pro Patria

Treść archiwalna

Wicewojewoda wielkopolski Marlena Maląg odznaczyła dziś Medalami Pro Patria osoby związane z działalnością Towarzystwa Pamięci Generała Józefa Dowbor Muśnickiego w Lusowie oraz lubońskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego. Pogratulowała Zbigniewowi Czekale, Annie i Józefowi Grajkom, Elżbiecie Stefaniak i Eugeniuszowi Kowalskiemu wyjątkowej pasji oraz podziękowała za zaangażowanie i dbałość o to, co świadczy o tożsamości Wielkopolski.

- To wielki zaszczyt móc wyróżnić osoby, których dzieło życia tak wspaniale upamiętnia losy wielkopolskich powstańców - mówiła wicewojewoda. Anna i Józef Grajkowie - prezes Towarzystwa Pamięci Generała Józefa Dowbor Muśnickiego i kustosz Muzeum w Lusowie - od lat kultywują pamięć o Powstaniu Wielkopolskim. W latach 90. Józef Grajek był radnym i przewodniczącym Rady Gminy Tamowo Podgórne I i II kadencji oraz inicjatorem budowy szkoły podstawowej w Lusowie, która w 1998 roku otrzymała imię gen. J. Dowbor Muśnickiego.

22 lata temu założył Towarzystwo Pamięci Generała Dowbora Muśnickiego i do tej pory pozostaje aktywnym animatorem życia społecznego w Lusowie i całej Gminie Tamowo Podgórne, bierze aktywny udział w spotkaniach z młodzieżą szkolną z całej Wielkopolski i popularyzuje wiedzę o Powstaniu. Wraz z żoną Anną doprowadził w 1996 roku do utworzenia w Lusowie Muzeum Powstańców Wielkopolskich w sali Szkoły Podstawowej im. Generała Józefa Dowbora Muśnickiego w Lusowie. Po wzniesieniu nowej siedziby Muzeum w 2008 roku Anna Grajek została uhonorowana Medalem Ad Perpetuam Rei Memoriam. Oboje nadal rozwijają tę placówkę - do tej pory zgromadzili blisko 8 tysięcy eksponatów. 

Misją Towarzystwa jest kultywowanie pamięci gen. J. Dowbor Muśnickiego jako postaci historycznej w dziele odzyskania przez Poznań i Wielkopolskę niepodległości po zaborach, popularyzowanie jego zasług na stanowisku Naczelnego Dowódcy Powstania Wielkopolskiego oraz organizatora Armii Wielkopolskiej.

W grudniu ubiegłego roku, dzięki staraniom Towarzystwa, odsłonięto pomnik gen. Józefa Dowbor Muśnickiego w Lusowie. Monument przedstawiający postać dowódcy poświęcony jest też córkom generała: Janinie, jedynej kobiety zamordowanej w Katyniu, i rozstrzelanej w Palmirach Agnieszce.

Autor: Paulina Mitręga
Data utworzenia: 09.11.2016
Ostatnia aktualizacja: Anna Czuchra
Data aktualizacji: 21.11.2016 - 14:50