Więcej testów dla dawców szpiku

Treść archiwalna

1000 dodatkowych testów do badań potencjalnych dawców szpiku przeznaczyło dla Wielkopolski Ministerstwo Zdrowia i nie jest wykluczone, że ta liczba jeszcze wzrośnie - poinformował Krzysztof Olbromski dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Poznaniu na poniedziałkowym spotkaniu z wicewojewodą Przemysławem Pacią.

Centrum już w połowie sierpnia otrzymało zwiększenie tegorocznego limitu o 350 badań, jednak cała pula została już wyczerpana. Pozostałe testy do ostatniego wykorzystano podczas festynu "Podziel się życiem", który w ostatnią sobotę zorganizowały władze samorządowe Swarzędza we współpracy z Drużyną Szpiku. Do banku potencjalnych dawców zapisało się wtedy 100 osób, a liczba chętnych była znacznie większa.

Na spotkaniu z wicewojewodą dyrektor Olbromski wraz z Tomaszem Raczkiewiczem prezesem Fundacji Anny Wierskiej "Dar szpiku" omówili zacieśnienie współpracy przy upowszechnianiu wiedzy na temat współczesnych metod transplantologii. Negatywne i nieprawdziwe stereotypy są bowiem najczęstszym powodem obaw przed oddaniem szpiku. Nadal niewiele osób uświadamia sobie, że przeszczep przypomina najczęściej transfuzję krwi i nie wymaga obecnie żadnej ingerencji w kości dawcy.

Najlepszą okazją do zwrócenia uwagi na palący problem braku dawców będą Mistrzostwa Polski Drużyny Szpiku, które w ramach 10. Poznań Maratonu organizuje Fundacja "Dar Szpiku" we współpracy z Poznańskimi Ośrodkami Sportu i Rekreacji. Wszyscy zawodnicy otrzymają materiały informacyjne, przedstawione zostaną także filmy ukazujące zmagania chorych z nowotworami oraz metody przeszczepu szpiku. Wydana zostanie ponadto publikacja książkowa poświęcona tej tematyce uzupełniona o relację z ponad rocznych starań wolontariuszy Drużyny Szpiku o pozyskiwanie wraz z Centrum Krwiodawstwa w Poznaniu nowych dawców do polskiego banku szpiku.

Podsumowując spotkanie, wicewojewoda Pacia stwierdził, że maratończykom Drużyny Szpiku najlepiej dodałoby skrzydeł pozyskanie do dnia startu, czyli 11 października, 1000 nowych dawców i kolejne powiększenie limitu badań dla Wielkopolski.

Wicewojewoda od początku aktywnie uczestniczy w działaniach, promujących transplantologię i honorowe krwiodawstwo. Miedzy innymi podczas regularnych zbiórek, zorganizowanych w Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim do banku szpiku zapisało się 41 osób. Ambulans poznańskiego Centrum Krwiodawstwa towarzyszył także piknikowi z okazji 5. rocznicy wejścia Polski do Unii Europejskiej, docierając po bezdrożach do uczestników spotkania.

Autor: Anna Czuchra
Data utworzenia: 09.09.2009
Ostatnia aktualizacja: Dawid Politowski
Data aktualizacji: 18.05.2015 - 19:59