Wielkopolanie się spisali

Treść archiwalna

Wojewódzki komisarz spisowy - wojewoda Piotr Florek i dyrektor Urzędu Statystycznego w Poznaniu Jacek Kowalewski podsumowali dziś działania spisowe na terenie województwa wielkopolskiego.

30 czerwca na terenie całego kraju zakończył się Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2011. Pierwszy raz – przeprowadzono je w pełni zinformatyzowany sposób. - Cieszy mnie, że Wielkopolanie tak licznie skorzystali z możliwości wzięcia udziału w spisie przez Internet - ponad 373 tys. osób, tj. niemal 11% mieszkańców regionu wypełniło samodzielnie kwestionariusze badania - mówił wojewoda.

Jak podkreślał dyrektor GUS, mieszkańcy regionu chętnie korzystali ze stanowisk komputerowych udostępnionych im na potrzeby spisu przez wojewódzkie i gminne biura spisowe oraz z pomocy i porad pracowników infolinii. Sam spis stanowił duże wyzwanie dla urzędów statystycznych. Do 11 lipca trwa jeszcze spis kontrolny a same działania spisowe zakończy przekazanie pełnych danych spisowych do Eurostatu pod koniec 2013 roku.

To pierwsze tego typu badanie od wstąpienia Polski w struktury Unii Europejskiej odpowiedzieć ma głównie na pytanie jak zmienia się polskie społeczeństwo, a jego wyniki pozwolą na obiektywną ocenę sytuacji mieszkańców kraju na tle europejskim. Informacje pozyskane w wyniku prac spisowych dostarczą organom administracji rządowej i samorządowej wiedzy niezbędnej do projektowania i wdrażania polityk społecznych i gospodarczych dla polskich wsi, miast, powiatów, regionów i wreszcie dla całego kraju.

zdjęcie

Autor: Anna Czuchra
Data utworzenia: 04.07.2011
Ostatnia aktualizacja: Dawid Politowski
Data aktualizacji: 18.05.2015 - 19:59