Wielkopolska niezagrożona. Prewencja wojewody

Treść archiwalna

Wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann, zwołał posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Tematem posiedzenia była kwestia występowania wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASF) na terenie kraju oraz koordynacji działań wielkopolskich służb odpowiedzialnych za jego zwalczanie. Choć sytuacja w Wielkopolsce jest stabilna, wojewoda stawia na działania prewencyjne - wystartowała kampania informacyjna, dostępny jest również całodobowy telefon interwencyjny.

Z informacji przedstawionych przez wielkopolskiego lekarza weterynarii Andrzeja Żarneckiego, wynika, że Wielkopolska nie jest bezpośrednio zagrożona pojawieniem się wirusa. Obecnie przypadki ognisk dotyczą województwa podlaskiego, lubelskiego i mazowieckiego. Pierwszy przypadek choroby stwierdzono w lutym 2014 roku, ale dotyczył wyłącznie dzików, które przeszły granicę i trafiły do nas z Białorusi.

Mimo to wszystkie służby postawione są w stan najwyższej gotowości. - Oczekuję koordynacji działań w zakresie prewencji oraz wspólnych kontroli transportu i handlu zwierząt. Tylko skoordynowane działania mogą przynieść dobre rezultaty - mówi wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann.

Cały czas prowadzony jest monitoring sytuacji związanej z występowaniem wirusa afrykańskiego pomoru świń na terenie wschodnich województw kraju i Mazowsza. 

Policja oraz Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego nadal prowadzić będą intensywne kontrole transportu zwierząt. Do działań włączyła się też między innymi Służba Celna. W najbliższych dniach inspektorzy weterynarii poprowadzą, między innymi dla wielkopolskich celników, specjalistyczne szkolenie.

Wielkopolska jest najważniejszym i największym w skali w kraju województwem pod względem ilości i wielkości produkcji przez podmioty utrzymujące trzodę chlewną oraz zajmujące się jej przetwórstwem. Na terenie województwa wielkopolskiego funkcjonuje ponad 33 tys. stad trzody chlewnej utrzymujące aż 3,5 mln szt. świń. Liczba zwierząt jest zależna od koniunktury cen żywca.

- Skala zagrożenia jest bardzo duża, dlatego należy rozszerzyć kampanię informacyjną skierowaną do rolników na temat rozpoznania i zapobiegania afrykańskiego pomoru świń. Istotnym czynnikiem jest również całodobowa możliwość kontaktu z inspektoratem w Poznaniu - ocenia wojewoda. Przygotowano już i rozdystrybuowano materiały informacyjne dla hodowców trzody chlewnej. Inspektorat Weterynarii zorganizował konferencję dla lekarzy weterynarii. Uruchomiony został także całodobowy telefon interwencyjny w Wojewódzkim Inspektoracie Weterynarii w Poznaniu.

Wojewoda z dyrektorami wydziału na posiedzeniu zespołu zarządzania kryzysowego.Przedstawiciele służb na posiedzeniu.Wojewoda i przedstawiciele służb na posiedzeniu.

Autor: Tomasz Stube
Data utworzenia: 14.09.2016
Ostatnia aktualizacja: Anna Czuchra
Data aktualizacji: 30.09.2016 - 12:25