Wielkopolskie Fora Rolnicze odpowiedzią na potrzeby zgłaszane przez rolników i mieszkańców wsi

Treść archiwalna

W Wielkopolskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Sielinku odbyło się pierwsze szkolenie z cyklu „Wielkopolskie Fora Rolnicze – Wspólnie dla Wielkopolskiej Wsi”. Celem inaugurowanej dziś kampanii jest przekazanie niezbędnych informacji o działaniach w ramach Krajowego Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027. W wydarzeniu wziął udział Ryszard Bartosik, sekretarz stanu w ministerstwu rolnictwa i rozwoju wsi oraz wojewoda wielkopolski Michał Zieliński.

„Wielkopolskie Fora Rolnicze – Wspólnie dla Wielkopolskiej Wsi” to seria spotkań, która odbędzie się w I kwartale 2023 roku. W trakcie rozmów z ekspertami poruszane są aktualne tematy przydatne przy prowadzeniu gospodarstwa rolnego oraz działalności na obszarach wiejskich. Spotkania są odpowiedzią na potrzeby zgłaszane przez rolników i mieszkańców wsi o stworzenie możliwości do uzyskania rzetelnych oraz praktycznych informacji w jednym miejscu, bez konieczności odwiedzania różnych instytucji.

- Dziękuję przedstawicielom wszystkich instytucji pracujących na rzecz rolnictwa, dzięki którym powstał ten wyjątkowy w skali kraju projekt – zaznacza wojewoda wielkopolski Michał Zieliński, który objął cykl honorowym patronatem.

Ich zadaniem jest dotarcie do rolników z informacją na temat wykorzystania środków w ramach płatności bezpośrednich i ekoschematów, czyli działania korzystne dla środowiska i klimatu. Ta wiedza będzie miała decydujące znaczenie dla sytuacji finansowej rolników w nadchodzących latach. Za wdrożenie każdego takiego rozwiązania rolnik otrzyma konkretną liczbę punktów, a ta przełoży się na wyższą dopłatę. Mamy tu zatem praktyki produkcyjne zakładające zrównoważone stosowanie nawozów, czy wręcz sięganie po biologiczną ochronę roślin.

Ekoschemat „Rolnictwo węglowe” ma sprzyjać składowaniu węgla w glebie, a przez to zmniejszyć emisję dwutlenku węgla do atmosfery. Dodatkową liczbę punktów można będzie również zdobyć za retencjonowania wody na obszarze własnego obejścia. Ekoschemat „Dobrostan zwierząt” to rozwiązanie znane z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Obejmie on świnie (lochy i tuczniki), bydło (krowy i opasy), owce, kury nioski, kurczęta brojlery, indyki utrzymywane z przeznaczeniem na produkcję mięsa. Teraz rozszerzony zostanie o drób, o konie i o kozy.

Zatem rok 2023 rok wiązać się będzie z nowym okresem programowania i perspektywą. Natomiast głównym celem płatności bezpośrednich będzie niezmiennie wsparcie dochodów rolniczych, co ma szczególne znaczenie w obecnej trudnej sytuacji geopolitycznej. Warto jednak zauważyć, że na zmianach skorzystają ci rolnicy, którzy wykażą się płodozmianem, dobrostanem i działaniami prośrodowiskowymi. 

Organizatorem spotkań są: Wielkopolski Oddział Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Poznaniu oraz Wielkopolska Izba Rolnicza. Wydarzenie zostało objęte patronatem honorowym Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Wojewody Wielkopolskiego Michała Zielińskiego.

Wielkopolskie Fora Rolnicze odpowiedzią na potrzeby zgłaszane przez rolników i mieszkańców wsiWielkopolskie Fora Rolnicze odpowiedzią na potrzeby zgłaszane przez rolników i mieszkańców wsiWielkopolskie Fora Rolnicze odpowiedzią na potrzeby zgłaszane przez rolników i mieszkańców wsiWielkopolskie Fora Rolnicze odpowiedzią na potrzeby zgłaszane przez rolników i mieszkańców wsi

Autor: Jarosław Władczyk
Data utworzenia: 16.01.2023
Ostatnia aktualizacja: Barbara Pietrzyk
Data aktualizacji: 15.05.2023 - 07:20