Wielkopolskie szpitale z dodatkowymi środkami

Treść archiwalna

Blisko 138 milionów złotych do końca roku otrzymają wielkopolskie jednostki służby zdrowia. Środki zostaną wykorzystane na tzw. „nadwykonania”, czyli świadczenia wykonane przez placówkę ponad limit określony w kontrakcie zawartym z Narodowym Funduszem Zdrowia. Dobrą wiadomość dla regionu przekazały podczas konferencji prasowej wicewojewoda wielkopolski Marlena Maląg oraz dyrektor wielkopolskiego oddziału wojewódzkiego NFZ Agnieszka Pachciarz.

- Reforma w ochronie zdrowia jest faktem. Zgodnie z założeniami rządu nakłady na zdrowie będą systematycznie rosły i w 2025 roku dojdą do 6 proc. PKB - mówiła wicewojewoda Marlena Maląg podczas spotkania. Jeszcze w tym roku dzięki przyjęciu przez Sejm ustawy z dnia 24 listopada 2017 roku do szpitali w całym kraju trafi dodatkowy 1 miliard złotych. Prawie 138 mln zł z tej puli otrzyma Wielkopolska. Będzie to kwota trzecia co do wielkości, po Mazowszu i Dolnym Śląsku, a przede wszystkim znacznie wyższa niż wynika z algorytmu dającemu naszemu regionowi 8,98% udziału w budżecie NFZ. Podwyższone finansowanie jest efektem wspólnych działań wielkopolskiego oddziału NFZ oraz szpitali. 113 milionów złotych zostanie przeznaczone na zapłatę „nadwykonań” sprzed roku 2017, a kolejne 20 milionów trafi na sfinansowanie świadczeń wysokospecjalistycznych z roku bieżącego. Możliwe, że szpitale otrzymają środki jeszcze przed świętami.

Dodatkowe fundusze będą przekazywane zgodnie z jednolitymi i uzgodnionymi z Ministerstwem Finansów zasadami. Świadczeniodawcy, w przypadku toczonych spraw sądowych, muszą zrzec się całości roszczeń i zobowiązać do wycofania powództwa z sądu. W Wielkopolsce doszło do zawarcia ugody ze wszystkimi zainteresowanymi podmiotami. Dotyczyło to 60 podmiotów leczniczych i 157 umów.

Wielkopolski oddział NFZ uruchomił także środki zgromadzone w funduszu zapasowym. Dzięki temu było możliwe sfinansowanie dodatkowych świadczeń, przede wszystkim w obszarach, w których kolejki są najdłuższe. Najwięcej środków przeznaczono na operacje zaćmy (prawie 12 mln zł) i zabiegi w zakresie endoprotezoplastyki stawu biodrowego i kolanowego (ponad 15 mln zł). Na tomografię komputerową przeznaczono blisko 7 mln zł, a na rezonans magnetyczny ponad 3 mln zł. - W Wielkopolsce zwracaliśmy także uwagę na takie świadczenia, jak usługi opiekuńczo-lecznicze i paliatywne oraz rehabilitację, zwłaszcza po udarach i zawałach - mówiła dyrektor WOW NFZ Agnieszka Pachciarz.

Wicewojewoda wielkopolski Marlena Maląg zwracała uwagę na akcent, jaki rząd kładzie na profilaktykę zdrowotną. Do szkół wracają gabinety profilaktyki zdrowotnej oraz gabinety stomatologiczne. Do samorządów z naszego regionu na doposażenie 1068 gabinetów pielęgniarek trafiło 5,73 mln zł. Współpracy z samorządami wymaga także przywrócenie gabinetów stomatologicznych. - Nasze województwo otrzyma dentobus, by dostęp do opieki stomatologicznej miały też dzieci z mniejszych miejscowości - zapowiedziała wicewojewoda.

Wicewojewoda i dyrektor wielkopolskiego NFZ podczas konferencji. Wicewojewoda i dyrektor wielkopolskiego NFZ podczas konferencji.

Autor: Mateusz Czaplicki
Data utworzenia: 21.12.2017
Ostatnia aktualizacja: Anna Czuchra
Data aktualizacji: 16.01.2018 - 11:40