Wizyta wojewody w Gnieźnie

Treść archiwalna

Od spotkania z prymasem Polski abp. Wojciechem Polakiem rozpoczął wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann swoją wizytę w Gnieźnie. Dominującym tematem rozmów były przygotowania do obchodów 1050. rocznicy chrztu, które zainaugurowane zostaną w historycznej stolicy Polski. 14 kwietnia w Gnieźnie odbędzie się główna celebracja obchodów rocznicowych. Centralnym wydarzeniem będzie msza św. dziękczynna w gnieźnieńskiej katedrze. Tego samego dnia na Ostrowie Lednickim zabrzmi dzwon Mieszko-Dobrawa, odlany specjalnie na tę uroczystość.

Kolejnym punktem wizyty wojewody było spotkanie ze starostą gnieźnieńskim, parlamentarzystami ziemi gnieźnieńskiej oraz wójtami i burmistrzami. Wojewoda był także gościem prezydenta miasta Gniezna. Rozmowy były okazją do przedstawienia aktualnych problemów społecznych.

Wiele uwagi poświęcono przygotowaniom do wprowadzenia rządowego Programu Rodzina 500+. - To jedyny tak kompleksowy program pomocy rodzinie realizowany po 1989 roku. Warto go realizować i popularyzować - mówił wojewoda Zbigniew Hoffmann. Wszyscy samorządowcy zadeklarowali bądź już podjęli działania organizacyjno-promocyjne. Na początku przyszłego tygodnia pracownicy ośrodków pomocy społecznej będą uczestniczyli w Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Poznaniu w szkoleniu dotyczącym Programu. Według analiz, w samym Gnieźnie objętych wsparciem zostanie ponad 6 tysięcy dzieci. W całej Wielkopolsce będzie ich blisko 349 tysięcy.

Wizyta wojewody była też okazją do zapoznania się z pracami na budowie drogi ekspresowej S5 na odcinku Gniezno-Mieleszyn. 18-kilometrowy odcinek trasy w stronę Bydgoszczy ma zostać oddany najpóźniej w trzecim kwartale przyszłego roku. Stan zaawansowania prac wskazuje, że termin oddania drogi nie jest zagrożony. Ukończone zostały niezbędne przebudowy z istniejącą infrastrukturą techniczną, trwają prace związane z budową nasypów, profilowaniem skarp i rowów. Trwa też budowanie kilkunastu obiektów inżynieryjnych.

Widok na Katedrę Gnieźnieńską.Wojewoda na spotkaniu z prymasem Polski. Wojewoda na spotkaniu ze starostą gnieźnieńskim. Rozmowa wojewody z parlamentarzystami ziemi gnieźnieńskiej.Spotkanie z samorządowcami w starostwie gnieźnieńskim.Spotkanie wojewody z prezydentem miasta Gniezna. Prace na budowie trasy S5.Wojewoda rozmawia z kierownikiem budowy S5.Spychacze na budowie trasy S5. Robotnicy na budowie wiaduktu.

Autor: Tomasz Stube
Data utworzenia: 17.02.2016
Ostatnia aktualizacja: Anna Czuchra
Data aktualizacji: 22.03.2016 - 12:40