Wojewoda podpisał decyzję w sprawie E-59

Treść archiwalna

Decyzję lokalizacyjną w sprawie budowy 12 kilometrów linii kolejowej E-59 Wrocław-Poznań na odcinku Rawicz-Bojanowo podpisał dziś wojewoda wielkopolski Piotr Florek. Realizowana przez kolejarzy inwestycja pozwoli na przystosowanie odcinka magistrali do zwiększonej prędkości kursowania pociągów osobowych - klasycznych do 160 km/h i towarowych do 120 km/h.

Zakres prac modernizacyjnych obejmuje budowę lub przebudowę między innymi układu torowego, przejazdów drogowych, peronów, obiektów inżynieryjnych oraz sieci trakcyjnych. Na modernizowanej trasie powstanie jeden wiadukt drogowy w miejscowości Pakówka, przejście podziemne dla podróżnych na stacji Bojanowo.

Wojewoda nadał decyzji rygor natychmiastowej wykonalności. Uprawnia to PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. do dysponowania nieruchomością na cele budowlane i faktycznego objęcia nieruchomości w posiadanie.

Linia E-59 to międzynarodowy ciąg transportowy z Malmö - Ystad do Wiednia, Budapesztu i Pragi. Jest to najkrótsze połączenie Skandynawii z Europą Środkowo-Wschodnią i Bałkanami. Stanowi fragment Transeuropejskiej Sieci Transportowej (TEN). W Polsce łączy Szczecin, Poznań, Wrocław i Międzylesie.

zdjęcie

Autor: Tomasz Stube
Data utworzenia: 22.08.2014
Ostatnia aktualizacja: Dawid Politowski
Data aktualizacji: 18.05.2015 - 19:58