Wojewoda podsumowuje działania ws. dekomunizacji ulic w Wielkopolsce

Treść archiwalna

Dziś na konferencji prasowej wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann podsumował dotychczasowe działania w sprawie ustawy dekomunizacyjnej. Zaprezentował 51 nowych nazw ulic w Wielkopolsce. W samym Poznaniu nazwy zmienią cztery ulice: 23 Lutego, Marcina Chwiałkowskiego, 9 maja i al. Braterstwa Broni.

- Fundamentalną kwestią, która nam przyświecała, to przywracanie pamięci i budowanie tożsamości o wydarzeniach i bohaterach z dziejów naszego kraju i Wielkopolski - rozpoczął konferencję prasową wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann. Zaprezentował najważniejsze informacje dotyczące prac nad zmianami nazw ulic. - Zweryfikowaliśmy prawie 30 tys. wszystkich nazw ulic w województwie, z czego do 140 mieliśmy wątpliwości. Obecnie sukcesywnie otrzymujemy opinie z Instytutu Pamięci Narodowej, na podstawie których dokonujemy zmian. Do 13 grudnia zarządzeniem zastępczym zostało zmienionych 51 nazw - tłumaczył wojewoda. Dodał także, że wziął pod uwagę propozycje składane w ramach konsultacji z samorządami, stowarzyszeniami czy osobami prywatnymi.

Zmiany w Poznaniu

W Poznaniu ulica 23 Lutego otrzymała nazwę por. Janiny Lewandowskiej, córki generała Józefa Dowbora-Muśnickiego, dowódcy Powstania Wielkopolskiego. Ukończyła gimnazjum w Poznaniu, była członkinią Aeroklubu Poznańskiego. Została zamordowana w kwietniu 1940 roku w Katyniu, a w 2007 roku pośmiertnie awansowana na porucznika. - Przywracamy pamięć o tych, którzy dziś w tej pamięci nie funkcjonują lub funkcjonują w sposób ograniczony - tłumaczył wojewoda. Z kolei ulica Marcina Chwiałkowskiego zmieni nazwę na Jana Spychalskiego, 9 Maja stanie się ulicą im. Stanisława Kasznicy, al. Braterstwa Broni zostanie przemianowana na ulicę im. gen. Stanisława Sosabowskiego.

Wielkopolska

Poza Poznaniem, aż 47 nazw zaprezentowanych na konferencji dotyczyło Wielkopolski. W Święciechowie Berlinga zastąpił gen. Anders, a w Czempiniu 24 Stycznia zostanie przemianowana na ks. Jerzego Popiełuszkę. W Kaliszu Kruczkowskiego zastąpił Ryszard Kukliński, a w Kościanie Gwardię Ludową płk Witold Pilecki. W Osiecznej datę styczniową zastąpi Leopold Okulicki, a w Złotowie kard. Stefan Wyszyński. - Dziś mamy możliwość zadośćuczynienia tym, którzy przez komunizm zostali odsunięci na boczny tor historii lub z niej usunięci. Dziś przywracamy o nich pamięć - dodał wojewoda. 

Materiał informacyjny dla mediów:

Materiał informacyjny - zmiany nazw ulic w Wielkopolsce

L.p.

Miejscowość

Nazwa ul. do zmiany

Nowa nazwa ul.

1

Bralin

21 Stycznia

Bracia Grossków

2

Święciechowa

gen. Zygmunta Berlinga

gen. Władysław Anders

3

Czempiń

24 Stycznia

ks. Jerzy Popiełuszko

4

Sieroszewice

23 Stycznia

Danuta Siedzikówna

5

Gołuchów

23 Stycznia

Izabela Działyńska

6

Pleszew (Kowalew)

24 Stycznia

Roman Dmowski

7

Nowe Skalmierzyce (Skalmierzyce)

24 Stycznia

Jan Nepomucen-Chrzan

8

Godziesze Wielkie

24 Stycznia

3 Maja

9

Koźmin Wielkopolski

25 Stycznia

Maciej Borkowic

10

Piła

14 Lutego

Piotr Konieczka

11

Zakrzewo

29 Stycznia

Józef Horst

12

Szamotuły

27 Stycznia

27 Grudnia 1918

13

Złotów

31 Stycznia

kard. Stefana Wyszyńskiego

14

Oborniki

25 Stycznia

4 Stycznia 1919

15

Krajenka

30 Stycznia

ks. Antoni Januszewski

16

Margonin

22 Stycznia

Kazimierz Jankowski

17

Środa Wielkopolska

Leona Kruczkowskiego

Irena Sendlerowa

18

Wągrowiec

23 Stycznia

Paweł Edmund Strzelecki

19

Pakosław

22 Stycznia

Stanisław Mieszkowski

20

Jutrosin

22 Stycznia

Bolesław Prus

21

Miejska Górka

22 Stycznia

Niepodległości

22

Września

Leona Kruczkowskiego

Józef Mackiewicz

23

Grodzisk Wielkopolski

27 Stycznia

ojciec Józef Maria Bocheński

24

Wieleń

27 Stycznia

ppłk Zdzisław Orłowski

25

Osieczna

27 Stycznia

Leopold Okulicki

26

Rydzyna

29 Stycznia

Komisja Edukacji Narodowej

27

Śrem

23 Stycznia

most, Daniel Kęszycki

28

Przedecz

20 Stycznia

gen. Elżbieta Zawacka

29

Kłodawa

Leona Kruczkowskiego

Zbigniew Herbert

30

Kościan

Gwardii Ludowej

płk Witold Pilecki

31

Poznań (Stare Miasto)

23 Lutego

Janina Lewandowska

32

Poznań (Wilda)

Marcina Chwiałkowskiego

Jan Spychalski

33

Kościan

Leona Kruczkowskiego

Marceli Żółtowski

34

Święciechowa

Generała Świerczewskiego

Anna Walentynowicz

35

Śmigiel

27 Stycznia

11 Stycznia 1919

36

Gostyń

27 Stycznia

Andrzej Bobkowski

37

Kościan

27 Stycznia

abp Antoni Baraniak

38

Stęszew (Strykowo)

Karola Świerczewskiego

Paweł Szyfter

39

Stęszew

Marcelego Nowotki

kapitan Józef Szyfter

40

Śmigiel (Czacz)

27 Stycznia

gen. August E. Fieldorf

41

Pleszew (Kowalew)

Berlinga

Franciszka Pierunka-Łaniewskiego

42

Rozdrażew

25 Stycznia

kompanii Rozdrażewskiej

43

Kalisz

Leon Kruczkowski

Ryszard Kukliński

44

Jaraczewo

22 Lipca

11 Listopada

45

Jarocin

Karol Świerczewski

Edmund Rogalski

46

Dobrzyca

Franciszek Wrobiński

Józef Czarnecki

47

Grabów nad Prosną

21 Stycznia

Stanisław Janicki

48

Brzeziny

21 Stycznia

ks. Józef Kurzawa

49

Brzeziny

Zygmunt Berling

gen. Mieczysław Smorawiński

50

Poznań

al. Braterstwa Broni

gen. Stanisław Sosabowski

51

Poznań

9 Maja

Stanisław Kasznica

Wyciąg z opinii IPN:

OPINIA

Działając w imieniu Instytutu Pamięci Narodowej - Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu - w odpowiedzi na pismo z dnia 18 września 2017 r. (znak: KN-I.4102.9.2017.21) - na podstawie art. 6 ust. 3 ustawy z dnia 1 kwietnia 2016 r. o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy jednostek organizacyjnych, jednostek pomocniczych gminy, budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej oraz pomniki (Dz. U. z 2016 r., poz. 744, z późn. zm.), zwanej dalej „ustawą”, wyrażam opinię, iż:

nazwa ulicy 23 lutego w miejscowości Poznań - jest niezgodna z art. 1 ust. 1 ustawy.

UZASADNIENIE

Pismem z dnia 18 września 2017 r. (znak: KN-I.4102.9.2017.21) Wojewoda Wielkopolski zwrócił się do Instytutu Pamięci Narodowej - Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu o wydanie opinii czy nazwa ulicy 23 Lutego jest zgodna z art. 1 ust. 1 ustawy. Jak wynika z wniosku Wojewody nazwa ta obowiązywała w dniu 2 września 2017 r., a co za tym idzie organ nadzoru powziął wątpliwości co do jej zgodności z ustawą.

W ocenie Instytutu Pamięci Narodowej - Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu wskazana nazwa symbolizuje komunizm w rozumieniu art. 1 ust. 1 ustawy.

Na poparcie powyższego wskazuję, co następuje:

Dnia 23 lutego 1945 r. Armia Czerwona, przy współudziale przymusowo wykorzystanych w ataku obywateli polskich, zajęła Cytadelę - ostatni punkt niemieckiego oporu na terenie Poznania. Zgodnie z informacjami zawartymi w piśmie wojewody wielkopolskiego z dnia 18 września 2017 r. (znak: KN-I.4102.9.2017.21) nazwa ta jest interpretowana jako „nazwa ulicy nadana w I rocznicę oswobodzenia miasta”. W propagandowej praktyce władz komunistycznych, wydarzenie to było celebrowane - niezgodnie z faktami historycznymi - jako „dzień wyzwolenia” Poznania oraz powód do wyrażania wdzięczności społeczeństwa wobec Armii Czerwonej. Cywilni obywatele zmuszeni do udziału w ataku na Cytadelę zasługują na różne formy upamiętnienia, w sposób jednoznaczny uwzględniające rzeczywisty przebieg wydarzeń i sposób przeprowadzenia szturmu. Funkcję utrwalania pamięci wykorzystanych do szturmu Polaków spełnia m.in. nazwa alei Cytadelowców. Trudno za taką uznawać nazwę ulicy 23 Lutego, która jednoznacznie łączy się z gloryfikacją Armii Czerwonej. Zajęcie Poznania przez Armię Czerwoną i utworzenie tam władz komunistycznych było jedynie fragmentem dziejowego doświadczenia Polski.

Po roku 1944 zajmowanie ziem polskich przez Armię Czerwoną rozpoczęło nowy okres zniewolenia Polski. Wbrew nadziejom wielu Polaków oczekujących odbudowy wolnego kraju po likwidacji okupacji niemieckiej, Armia Czerwona stała się siłą, która zapewniła ochronę dla realizacji przez ZSRS polityki agresji wobec Rzeczypospolitej Polskiej. W jej wyniku nastąpiła ponowna aneksja niemal połowy terytorium RP do ZSRS, zniewolenie całej reszty kraju i budowa w nim systemu komunistycznego w pełni zależnego od władz w Moskwie.

Obecność Armii Czerwonej w Polsce po roku 1944 uniemożliwiła odbudowę niepodległego Państwa Polskiego. Zajęcie ziem polskich przez Armię Czerwoną zapoczątkowało zarazem nowy okres martyrologii narodu polskiego, zaznaczony setkami tysięcy pomordowanych, więzionych i wysyłanych do obozów koncentracyjnych na terenie Polski i ZSRR.

Według art. 1 ust. 1 ustawy nazwy […] urządzeń użyteczności publicznej, w tym dróg, ulic, mostów i placów, nadawane przez jednostki samorządu terytorialnego nie mogą upamiętniać osób, organizacji, wydarzeń lub dat symbolizujących komunizm lub inny ustrój totalitarny, ani w inny sposób takiego ustroju propagować. Nadto zgodnie z wykładnią językową „symbolizować” oznacza przedstawiać coś pod postacią symbolu; być symbolem czegoś. Z kolei „propagować” to szerzyć, upowszechniać idee, hasła, myśli (zob. Słownik Języka Polskiego, oprac. E. Sobol, Warszawa 2005, s. 761, 979).   

W świetle powyższego - nazwa ulicy 23 Lutego (1945 r.) jest niezgodna z art. 1 ust. 1 ustawy.

Mając przytoczoną argumentację na uwadze, wydano opinię jak na wstępie. 

Autor: Mateusz Domagała
Data utworzenia: 13.12.2017
Ostatnia aktualizacja: Anna Czuchra
Data aktualizacji: 05.01.2018 - 10:30