Wojewoda spotkał się z medalistką z PyeongChang

Treść archiwalna

Wojewoda wielkopolski Piotr Florek odwiedził dziś DPS Łopienno, gdzie spotkał się między innymi z Zofią Porwich, zdobywczynią srebrnego i brązowego medalu w biegu na rakietach śnieżnych na 100 metrów i w sztafecie podczas X Światowych Zimowych Igrzysk Olimpiad Specjalnych w PyeongChang w Korei.

Wręczając zawodniczce puchar, wojewoda życzył jej wielu równie spektakularnych osiągnięć. Sportowa kariera Zofii Porwich rozpoczęła się w Zakopanem w 2011 roku, gdzie Olimpiady Specjalne organizowały zimowy obóz sportowy dla osób powyżej 50 roku życia. Już rok później Zofia Porwich zdobyła złoto w biegu na rakietach śnieżnych podczas Zimowych Ogólnopolskich Igrzysk Olimpiad Specjalnych w Wiśle, po których została wylosowana do reprezentacji Polski na igrzyskach w Korei. Poznań reprezentowała wraz z Marią Ogińską, która w PyeongChang wywalczyła złoto w slalomie gigancie, srebro w supergigancie oraz brąz w slalomie.

Podczas igrzysk 41 polskich zawodników zdobyło łącznie 46 medali, w tym 19 złotych, 17 srebrnych i 10 brązowych. Polacy stanowili jedną z najliczniejszych reprezentacji i startowali w 5 z 7 konkurencji: narciarstwie biegowym i zjazdowym, łyżwiarstwie szybkim, biegu na rakietach śnieżnych i hokeju halowym. Sportowcy na co dzień trenują w regionalnych klubach sportowych Olimpiad Specjalnych na terenie całego kraju.

Miasto Pyeongchang, gospodarz jubileuszowych Światowych Zimowych Igrzysk Olimpiad Specjalnych, to również organizator zimowych igrzysk olimpijskich w 2018 roku.