Wojewoda spotkał się z samorządami oraz izbami lekarzy i pielęgniarek

Treść archiwalna

Wojewoda wielkopolski Łukasz Mikołajczyk spotkał się dziś z przedstawicielami Wielkopolskiej Izby Lekarskiej oraz wielkopolskimi samorządami. Tematem spotkań była aktualna sytuacja epidemiczna w Wielkopolsce oraz działania związane z poszerzaniem bazy łóżkowej dla pacjentów z koronawirusem. 

Podczas spotkania z prezesem Wielkopolskiej Izby Lekarskiej, Artur De Rosier przedstawił sytuację kadrową w środowisku lekarskim oraz możliwość podjęcia pracy przez specjalistów w placówce. - Najważniejsi w tym przedsięwzięciu są ludzie, bez wykwalifikowanych specjalistów żadne wysiłki podejmowane aktualnie przez wszystkie osoby zaangażowane w powstanie obiektu nie będą wystarczające - mówił wojewoda. Z kolei Teresa Kruczkowska z Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych w Poznaniu omówiła możliwości kadrowe wśród pielęgniarek dotyczące wsparcia szpitala tymczasowego tworzonego na Międzynarodowych Targach Poznańskich. 

Wojewoda rozmawia z prezesem Izby LekarskiejWojewoda rozmawia z uczestnikami spotkaniaPrezes Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych

Wojewoda spotkał się również w formie wideokonferencji ze starostami, prezydentami miast, burmistrzami i wójtami z Wielkopolski. W spotkaniu udział wzięła m.in. dyrektor wielkopolskiego oddziału NFZ Agnieszka Pachciarz i wojewódzki inspektor sanitarny Jadwiga Kuczma-Napierała. - Na ten moment Wielkopolska jest zabezpieczona pod względem bazy łóżkowej na poziomach pierwszym, drugim i trzecim. Natomiast tę bazę będziemy zwiększali, mamy świadomość wzrostu zachorowań i na bieżąco analizujemy sytuację - mówił Łukasz Mikołajczyk. Wojewoda odpowiedział także na pytania włodarzy i podziękował za dotychczasową współpracę w koordynacji działań zmierzających do opanowania sytuacji epidemicznej. 

Samorządowcy zgłaszali także zapotrzebowanie w kontekście działań osłonowych dla seniorów. Odpowiedzią jest Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów - program, którego celem jest niesienie pomocy osobom starszym na szczeblu centralnym i samorządowym. Jego działania koordynuje Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. Na wsparcie w ramach Solidarnościowego Korpusu Wsparcia Seniorów zabezpieczono kwotę 100 mln zł, która może zostać zwiększona.

Wojewoda prezentuje mapę szpitali podczas wideokonferencjiWideokonferencja ze starostami

Autor: Aleksander Putz
Data utworzenia: 26.10.2020
Ostatnia aktualizacja: Anna Czuchra
Data aktualizacji: 30.11.2020 - 15:40