Wojewoda z wizytą w powiecie tureckim

Treść archiwalna

Od rozmów na temat ostatnio realizowanych przez władze powiatu inwestycji rozpoczął dziś wizytę w powiecie tureckim wojewoda wielkopolski Łukasz Mikołajczyk. Podczas spotkania ze starostą Dariuszem Kałużnym oraz Izabelą Piotrowską - dyrektorem Zespołu Placówek Edukacyjno - Wychowawczych w Turku zaprezentowano efekty współpracy na linii rząd-samorząd.

Siłownia zewnętrzna, zmodernizowana stołówka, jadalnia i świetlica - to niektóre z przykładów inwestycji dofinansowanych ze środków rządowych w powiecie. Zespół Placówek Edukacyjno - Wychowawczych w Turku skorzystał z wielu źródeł pozyskania funduszy. Budowa infrastruktury sportowo-rekreacyjnej została wsparta z programu OSA. Z Ministerstwa Sportu i Turystyki uzyskano dofinansowanie na ten cel w wysokości blisko 23 tys. zł. Remont stołówki w ramach programu „Posiłek w domu i w szkole”, to kolejny przykład wsparcia ze środków rządowych inwestycji.

Zespół Placówek Edukacyjno - Wychowawczych w Turku uzyskał także darowiznę z Telewizji Polskiej i w ramach akcji „Reklama Dzieciom” otrzymał 20 tys. zł na utworzenie Sali Doświadczania Świata. Projekt ma pomóc osobom niepełnosprawnym umysłowo poprawić pamięć i koncentrację.

Wizytując powiat turecki wojewoda wielkopolski odwiedził też jednostkę Ochotniczej Straży Pożarnej w Kowalach Pańskich (gm. Kawęczyn). - Bardzo serdecznie dziękuję jeszcze raz za waszą służbę, dzięki temu, co robicie dla Wielkopolski, mieszkańcy czują się bezpiecznie i wiedzą, że w każdej sytuacji mogą na was liczyć - mówił wojewoda. OSP wraz z trzema innymi jednostkami powiatu tureckiego otrzyma w tym roku nowe wozy bojowe. Na 2020 rok planowana jest rekordowa liczba 62 nowych samochodów dla jednostek ochotniczych straży pożarnych w Wielkopolsce o łącznej wartości ponad 56 mln zł.

- Współpraca między rządem i samorządem w powiecie tureckim może być pokazywana jako wzorcowa - mówił wojewoda Łukasz Mikołajczyk podczas wizyty w Kowalach Pańskich. To właśnie w tej miejscowości oddano do użytku mieszkańcom chodnik, który posłuży także dzieciom w drodze do szkoły. Inwestycja wsparta ze środków rządowego Funduszu Dróg Samorządowych jest jednym z zadań dofinansowanych i realizowanych przez władze powiatu. W latach 2016–2020, w ramach wdrażanych przez wojewodę wielkopolskiego programów rządowych, powiat otrzymał dofinansowanie dla 25 zadań w łącznej kwocie prawie 21 mln zł.

Spotkanie z samorządowcami gmin powiatu tureckiego, które zwieńczyło wizytę, było okazją do rozmów o aktualnej sytuacji gospodarczej, realizacji programów i współpracy. - To jest nasz plan, żeby ośrodki w Wielkopolsce, takie jak powiat turecki, tętniły życiem. Chcemy wyrównywać szanse niezależnie od tego, czy to duże miasto takie jak Poznań, czy też mniejsze miasta, to nasz znak firmowy - podsumował spotkanie wojewoda.

Autor: Tomasz Stube
Data utworzenia: 27.07.2020
Ostatnia aktualizacja: Anna Czuchra
Data aktualizacji: 21.08.2020 - 12:45