Wojewoda zapoznał się z raportem. Kolejne 1,5 mln zł dla poszkodowanych

Treść archiwalna

Dziś wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann odebrał podczas posiedzenia Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego raport podsumowujący dotychczasowe działania służb i inspekcji zaangażowanych w pomoc poszkodowanym przez nawałnice mieszkańcom. Z kolei do samorządów trafi następna transza środków w wysokości 1,5 mln zł.

Do samorządów województwa wielkopolskiego trafiły kolejne środki w wysokości 1 mln 506 tys. zł na wypłatę zasiłków celowych dla rodzin lub osób samotnie gospodarujących, którzy ucierpieli w wyniku nawałnic. Wojewoda wielkopolski przekazał łącznie 17 mln 173 tys. zł do dyspozycji samorządów wypłacających zasiłki w kwocie do 6 tys. zł. Pieniądze otrzymało 58 gmin. - Robimy wszystko, żeby pieniądze trafiły w ciągu kilku dni na konta poszkodowanych mieszkańców. Przelaliśmy już znaczną część środków, dlatego liczę na to, że samorządy szybko i sprawnie przekażą rządową pomoc osobom poszkodowanym. Wiele osób straciło swój życiowy dobytek i jako państwo musimy stanąć na wysokości zadania, zapewniając bezpieczeństwo także w wymiarze finansowym - komentuje wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann.

W wyniku nawałnic i burz, które przeszły nad Polską w dniu 11 sierpnia br. straty odnotowano między innymi w infrastrukturze szkół i przedszkoli. Z dotychczas przekazanych wojewodzie wielkopolskiemu raportów wynika, że uszkodzenia wystąpiły w obiektach na terenie 32 jednostek samorządu terytorialnego.

Największe uszkodzenia zgłosiły gminy: Gostyń, Gniezno, Września, Jaraczewo, Nowe Miasto nad Wartą, Miejska Górka.

Wiatr uszkodził lub zerwał dachy, opierzenia, odnotowano także zalania sal i piwnic. W przypadku obiektów szkolnych i przedszkolnych zniszczeniu uległo ogrodzenie, sprzęt na placach zabaw i boiskach oraz drzewostan.

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez organy prowadzące, szkody zostaną niezwłocznie usunięte, a zajęcia szkolne we wszystkich szkołach rozpoczną się zgodnie z harmonogramem.

Autor: Tomasz Stube
Data utworzenia: 21.08.2017
Ostatnia aktualizacja: Anna Czuchra
Data aktualizacji: 12.09.2017 - 13:05