Wojewoda zaprosił do rozmów w sprawie szpitala w Gnieźnie

Treść archiwalna

W Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Poznaniu na zaproszenie wojewody wielkopolskiego Łukasza Mikołajczyka odbyło się spotkanie w sprawie stworzenia w Gnieźnie szpitala dla pacjentów z COVID-19. Spotkanie to odpowiedź na konferencję prasową posłów Koalicji Obywatelskiej pod budynkiem Urzędu Wojewódzkiego z początku października br.

Posłanka Paulina Hennig-Kloska zaproponowała wówczas utworzenie w Gnieźnie szpitala covidowego jako alternatywy dla szpitala tymczasowego. Okazało się jednak, że jest to niemożliwe, bo szpital w Gnieźnie może zostać uruchomiony dopiero w sierpniu przyszłego roku i nie ma zapewnionej kadry medycznej. 

- Niestety podczas spotkania z dyrekcją, starostami i panią poseł okazało się, że szpital w Gnieźnie oddany będzie w sierpniu przyszłego roku i nie ma zapewnionej kadry medycznej. Chorzy muszą mieć dostęp do szpitala „od zaraz”, a nie za rok. Dlatego uważam, że przedstawiane w świetle kamer propozycje nie zostały przez poseł Hennig-Kloskę gruntowanie przeanalizowane. Jedyny efekt to szum medialny. Takie propozycje w moim odczuciu godzą w interes pacjentów zmagających się z koronawirusem - tłumaczy wojewoda wielkopolski Łukasz Mikołajczyk.

Na spotkaniu, prócz posłanki KO, obecni byli również starosta Piotr Gruszczyński, wicestarosta Anna Jung oraz dyrektor szpitala w Gnieźnie Grzegorz Sieńczewski.

Wojewoda Łukasz Mikołajczyk zapoznał się z możliwościami utworzenia nowej części szpitala, wydzielonej dla pacjentów z COVID-19. Podczas wspólnego spotkania ustalono, że ukończenie szpitala możliwe jest w sierpniu 2021 roku. Szpital nie jest również w stanie zapewnić kadry medycznej do obsługi placówki działającej jako covidowa.

Wojewoda Łukasz Mikołajczyk zadeklarował wzięcie pod uwagę szpitala jako covidowego w sytuacji wcześniejszego oddania budynku. - Nie wykluczam rozwiązania, w którym szpital staje się covidowym, ale pod warunkiem wcześniejszego oddania budynku. Na tym etapie musimy skupić się na realnych możliwościach, czyli miejscach, które możemy stworzyć w szpitalu tymczasowym na MTP i w placówkach powiatowych - tłumaczy wojewoda wielkopolski Łukasz Mikołajczyk.

Wojewoda rozmawia z zaproszonymi osobami ws. szpitala w Gnieźnie

Autor: Mateusz Domagała
Data utworzenia: 23.10.2020
Ostatnia aktualizacja: Anna Czuchra
Data aktualizacji: 30.11.2020 - 14:35