Wręczenie Krzyży Wolności i Solidarności

Treść archiwalna

Prezes Instytutu Pamięci Narodowej doktor Jarosław Szarek wręczył kombatantom Poznańskiego Czerwca '56 i działaczom opozycji z lat 80. Krzyże Wolności i Solidarności. - Cieszę się, że tak ważne wyróżnienia możemy wręczać tutaj, w Poznaniu. Mieście, które w 1956 pierwsze upomniało się o godność i chleb - mówił podczas uroczystości wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann.

Krzyż Wolności i Solidarności został ustanowiony przez Sejm w 2010 r. dla uhonorowania osób, które w latach 1956-1989 „mimo zagrożenia bezpośrednimi represjami, zasłużyły się czynnie dla odzyskania przez Polskę pełnej niepodległości i suwerenności oraz dla obrony praw człowieka i obywatela w PRL”. Prezes IPN zwrócił uwagę, że Krzyże Wolności i Solidarności są symbolem wdzięczności dla tych, którym zawdzięczamy wolność i życzył, by wartości reprezentowane przez słowa "wolność" i "sprawiedliwość" widniejące na odznaczeniu były dla wszystkich motywacją do działania.

W imieniu odznaczonych głos zabrał Zenon Wechmann, prezes oddziału wielkopolskiego Związku Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego 1939-1956.

Dyrektor poznańskiego oddziału IPN prowadzi uroczystość odznaczenia kombatantówzbliżenie na legitymacje i pudełka z Krzyżami Wolności i SolidarnościPrezes IPN przypina odznaczenie Prezes IPN przypina odznaczenie Jarosław Szarek gratuluje odznaczonemu Zenonowi WechmannowiGoście uroczystości słuchają wypowiedzi jednego z odznaczonychPrezes IPN mówi do uczestników uroczystości Widok w poglądzie kamery na przemawiającego prezesa IPNWojewoda wielkopolski przemawiaZenon Wechmann przemawia i dziękuje za odznaczenie

Autor: Paulina Mitręga
Data utworzenia: 19.12.2016
Ostatnia aktualizacja: Anna Czuchra
Data aktualizacji: 10.01.2017 - 12:22